Od czego zacząć zakładanie wrzosowiska w ogrodzie

Wrzosowisko kojarzy się pozytywnie, z nisko rosnącymi kwiatami podświetlonymi promieniami zachodzącego słońca, brzęczeniem owadów uwijających się wśród kwiatów i oszałamiającym zapachem. Brzmi jak bajka, czy wspomnienie z wakacji.

Kilka wrzosów posadzonych wzdłuż ścieżki ciężko nazwać wrzosowiskiem, ale jest to dobry krok. Warto jednak zacząć od gruntownego przygotowanie gleby, która dla roślin wrzosowych jest ważnym czynnikiem, gwarantującym powodzenie w uprawie.

Rodzaj gleby w ogrodzie, a zakładanie wrzosowiska

REKLAMA

Gleby gliniaste, ciężkie, gdzie po deszczach tworzą się kałuże, wymagają od nas założenia drenażu. Najlepiej zrobić to poprzez dodanie warstwy żwiru kilku centymetrów żwiru na głębokości 20-25 centymetrów.

wrzosowisko w naturze
Wrzosy porastają suche i ubogie w składniki pokarmowe gleby. Zazwyczaj piaszczyste o kwaśnym odczynie.

Wykopaną glinę należy wymieszać z przekompostowaną korą sosnową, igłami czy liśćmi dębu. Można dodać dla rozluźnienia piasku (około 1/3-1/4 całości). Kolejnym składnikiem jest torf, który również miesza się z wierzchnią warstwą na około 15 centymetrów w głąb. Do poprawy tych gleb użyć możemy też trocin z drzew iglastych oraz kompostu.

Gleby lekkie pod wrzosowiska również wymagają poprawy

Zakładając wrzosowisko na glebie piaszczystej, należy uprzednio wzbogacić ją w dobrze rozłożony kompost, nawozy zielone oraz torf kwaśny. Wprowadzając taką mieszankę do gleby, sprawimy, że stanie się ona bardziej żyzna oraz lepiej utrzymująca wilgoć.

Jaka jest najlepsza gleba pod wrzosowisko?

Poprawę gleb należy zakończyć na około miesiąc, a najlepiej nawet dwa przed rozpoczęciem sadzenia. W tym czasie wykiełkuje mnóstwo chwastów, które należy zakryć 2-3 warstwami niezadrukowanych kartonów. Jeśli kartonowe poletko razi w oczy, od razu obsypmy je kilku centymetrową warstwą kory sosnowej.

Sadzenie roślin wrzosowatych

Po kilku tygodniach możemy przystąpić do sadzenia roślin na naszym wrzosowisku. W tym celu należy rozgarnąć ściółkę i naciąć karton na krzyż, większy niż średnica doniczki. Kolejno wykopuje się dołek i wsadza roślinę, którą na końcu koniecznie trzeba podlać.

Jak przesadzać rośliny wrzosowate

Przed wyjęciem rośliny z doniczki należy ją obficie podlać i odczekać pół godziny, wtedy wyjmiemy bez uszczerbku bryłę korzeniową. W przypadku jak ziemia jest sucha, najlepiej zamoczyć całą doniczkę w wodzie na minimum pół godziny.

Wyciągniętą z doniczki bryłę korzeniową rozluźniamy, korzenie z oznakami martwiczymi ucinamy i rozluźniamy delikatnie. Po włożeniu do dołka wsypujemy doń ziemię warstwami i ugniatamy, stosując średni nacisk. Na koniec formujemy przy naszej sadzonce miskę w glebie, gdzie będzie się gromadzić woda.

REKLAMA
wrzos w doniczce
Wrzosy kupowane w doniczkach jako dekoracja sezonowa można z powodzeniem przesadzić do ogrodu.

Wrzosy w doniczkach, które traktuje się jako dekoracje przed domem czy w domu, można po przekwitnięciu przesadzić do ogrodu.

Podlewanie roślin wrzosowatych po przesadzeniu

Po posadzeniu wszystkie rośliny należy podlać. A w przypadku suchej pogody nawadnia się nawet dwa razy dnia, rano i wieczorem zraszając też najbliższe sąsiedztwo wrzosowiska. Parująca woda obniża temperaturę powietrza i pomaga utrzymać odpowiedni dla wrzosowatych roślin klimat.

Jakie gatunki roślin na wrzosowisko?

Słynni architekci krajobrazu są znani z niebanalnych połączeń, harmonijnych zestawień i niestandardowych kompozycji. Skoro oni nie bali się eksperymentować, dlaczego więc w ogrodach ograniczać zestawienia do szablonowych? Co warto wiedzieć, tworząc rabatę wrzosową bądź wrzosowisko?

Ścieżki i trawniki wokół wrzosowiska i rabat wrzosowych

Najbliżej ścieżek i trawników i innych płaskich powierzchni to miejsce dla najniższych roślin. Nadają się tu płożąca guartiera czy wrzosy. Kolejne miejsca zajmują coraz wyższe rośliny.

azalia czerwona
Wyraziste kwiaty azalii pojawiają się w czasie, gdy wrzosy mają mało atrakcyjny wygląd.

Tło dla wrzosowiska

O wiele lepiej wyglądają rośliny kwitnące na wrzosowisku na tle kontrastowych roślin. Do tego nadają się zimozielone tuje, cisy, czy srebrzyste sosny. Oprócz tła tworzą one ochronę dla różaneczników i azali przed wysuszającymi wiatrami.

Co posadzić na wrzosowisku

Oprócz wspomnianych wrzosów, na wrzosowisko nadają się też takie gatunki roślin jak:

REKLAMA
  • azalie;
  • różaneczniki;
  • trawy;
  • krzewy liściaste ozdobne;
  • drzewa ozdobne;
  • byliny ozdobne;
  • rośliny cebulowe.

To nie są wszystkie gatunki roślin na wrzosowisko, po jakie można sięgnąć. Warto wcześniej poczytać, jakie ma wymagania, jeśli w przybliżeniu podobne do wrzosowatych to powinien czuć się dobrze w takim miejscu.

Rytm w ogrodzie

Komponując zestawienie roślin, należy zwrócić uwagę na rytm. Nawet przeglądając ogrody zaprojektowane przez wielkie sławy, można dostrzec powtarzalne w nim elementy, które są łącznikiem całości. W przypadku wrzosowiska mogą to być kępy wrzosów w tych samych kolorach przeplatane innymi roślinami. Równie dobrze taki rytm może nadać w ogrodzie każdy inny gatunek.

naturalne wrzosy
To jest naturalne wrzosowisko – rytm nadają mu rozmieszczone kolumnowe drzewa. Czy trzeba coś więcej?

Ciekawe zestawienia można uzyskać, sadząc nawet 3-4 gatunki roślin. Wszystko zależy od wyobraźni i przestrzeni, jaką dysponujemy. Przy budowaniu projektu wrzosowiska polecam zaopatrzyć się w blok rysunkowy i kredki. Ewentualnie skorzystać z gotowych zestawień dostępnych na różnych stronach internetowych.

Źródła:

zdjęć: pixabay.com

E. i M. Chojnowscy, Azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate, Warszawa 2011

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Pingback: Jakie kwiaty na Narodowe Święto Niepodległości » Ogrodowy Gąszcz

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)