Zbliżająca się wiosna to czas wielu prac w ogrodzie po przejściu zimy. Trawy ozdobne właśnie wczesną wiosną wymagają naszej uwagi i odpowiednich zabiegów, aby w lecie cieszyć nasze oczy pięknymi kępami.
Zabiegi pielęgnacyjne traw
Jesienią nie ścinamy traw ze względu na to, iż niektóre gatunki mogą wymarzać podczas silnych mrozów, zwłaszcza bez okrywy śnieżnej.
Bezpieczniejszym zabiegiem jest zaplatanie kęp traw, czy nawet proste związanie źdźbeł kilkanaście centymetrów nad ziemią. Dzięki temu korzenie będą miały dodatkową ochronę przed mrozami.
Odkrywanie traw wczesną wiosną
Początek marca to dobry czas, aby odkryć nasze trawy i zobaczyć w jakim są stanie. Jeśli zapowiadają jeszcze mrozy, to można ściągnąć wierzchnią warstwę otulającą albo ją rozluźnić.
Cięcie traw ozdobnych
Dopiero pod koniec marca można wyciąć ubiegłoroczne źdźbła traw.
Ważne, aby się nie spóźnić z cięciem, gdyż w późniejszym terminie łatwo jest uszkodzić młode odrosty. Dzięki odpowiedniemu terminowi cięcia będziemy mieć ładne kępy traw w ogrodzie.
Zastosowanie traw ozdobnych
Nie bez przyczyny trawy mają swoje do powiedzenia w aranżacji ogrodu. Są chętnie sadzone z powodu swojego dekoracyjnego wyglądu oraz… szybkości z jaką rosną. Te zalety sprawiają, że wykorzystywane są nawet jako żywopłot. O czym już wspominałam w poniższym artykule.
Wrażliwe gatunki wymagające okrycia przed zimą
Niektóre trawy są bardzo piękne, ale ich szanse przetrwania w naszym klimacie są nikłe. Dlatego mamy do wyboru dwa wyjścia jeśli chcemy je przezimować:
- należy je albo wykopać do pojemnika i trzymać w chłodnym pomieszczeniu;
- mniej wrażliwe gatunki wystarczy okryć jedliną, opadłymi liśćmi.
Red baron
Trawa Imperata Red Baron jest przepiękna, ale nasze zimy są dla niej zabójcze. Osobiście zimuje swoją w pojemniku w piwnicy, z mniejszym lub większym sukcesem. W moim ogrodzie zimą temperatura spada nawet do -20 C, i jak dotąd nie przetrwała ani razu. Już liść laurowy lepiej sobie radzi.
Trawa pampasowa
Również trawa pampasowa może wymarzać podczas bezśnieżnych zim. Także mam za sobą straty nie tylko wśród starszych egzemplarzy, ale też młodych jednorocznych sadzonek, które zimowały w tunelu okryte agrotkaniną!
Trawa bambusowa
Chodzi o trawę Hokenehloa, która do złudzenia przypomina trochę mniejszy bambus. Młode kępy mogą wymarzać w ostre zimy. Dotyczy to nawet starszych egzemplarzy, więc lepiej zadbać o ich okrycie przed zimą.
O ciekawych gatunkach traw ozdobnych możesz przeczytać tutaj.
Rozsadzanie, przesadzanie i odmładzanie traw ozdobnych
Wraz z wiekiem kępy traw się starzeją i mogą stracić na wyglądzie. Co kilka lat należy je odmładzać, wyrzucając stare korzenie, a po wymianie gleby w tym miejscu wsadzamy nowe odrosty pobrane z obrębu kępy matecznej. Młode sadzonki możemy przygotować rok wcześniej na rozsadniku lub w doniczkach.
Ewentualnie zakupić sadzonki traw ozdobnych w sklepie ogrodniczym.
W jakim terminie przesadzać trawy ozdobne
Przesadzanie traw najbezpieczniej wykonywać wiosną, zanim na dobre zaczną rosnąć. Po przesadzeniu można zasilić je nawozem, aby się dobrze ukorzeniły.
Nawożenie traw ozdobnych
Dawka nawozu zależy od potrzeb nawozowych gatunku trawy oraz zasobności gleby. Zasada jest taka:
- im większa trawa tym więcej nawozu potrzebuje;
- na słabszych glebach daje się więcej nawozu, niż na zasobnych.
Nawożenie traw ozdobnych po cięciu
W około dwa tygodnie po cięciu można dać dawkę startową nawozu. Ja zazwyczaj rozcieńczam nawóz z pokrzyw pozostały z poprzedniego roku w proporcji 1:10 i podlewam trawę na około kępy. Nigdy nie leję po kępie gdyż młode pędy można w ten sposób spalić.
W przypadku nawozów kupionych stosuję się do instrukcji obsługi zamieszczonej na etykiecie.
Jak dzielić nawóz dla traw
Osobiście jestem zwolennikiem nawożenia roślin w kilku dawkach podczas sezonu. Azot dzielę na 3 dawki.
- pierwszą dawkę w ilości ½ daję na wiosnę gdy trawa urosła o około 4-5 cm;
- pozostałą połowę dzielę na 2 dawki i daję w czerwcu;
- ostatni raz daję nawóz azotowy pod koniec lipca;
- potas i fosfor jako nawozy ułatwiające zimowanie dodaję pod trawy razem z nawożeniem trawnika czyli mniej więcej około połowy sierpnia;
- regulacja pH czyli odczynu to dodanie dolomitu albo wapna magnezowego. Robimy to gdy trawy są w stanie spoczynku czyli późną jesienią.
Oczywiście wszystko zależy od tego jakim akurat nawozem dysponuję. Często zamiast nawozów azotowych kupnych stosuję gnojówki z pokrzyw, które bardzo dobrze stymulują wzrost traw.
Temat traw ozdobnych jest bardzo obszerny. Jeśli bardzo chcemy wgłębić się w ten trend, warto poszukać sobie poradnika dotyczące uprawy traw ozdobnych w ogrodzie. Wbrew pozorom są to rośliny łatwe w uprawie i bardzo efektowne. Przy tym szybko rosną i nawet jeśli dopiero urządzamy ogród, to możemy szybko uzyskać zadowalający efekt właśnie dzięki szybko rosnącym trawom.
źródła:
wiedza własna
https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zabezpieczyc-trawy-ozdobne-na-zime.php
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.