Pielęgnacja traw ozdobnych

Zbliżająca się wiosna to czas wielu prac w ogrodzie po przejściu zimy. Trawy ozdobne właśnie wczesną wiosną wymagają naszej uwagi i odpowiednich zabiegów, aby w lecie cieszyć nasze oczy pięknymi kępami.

Zabiegi pielęgnacyjne traw

Jesienią nie ścinamy traw ze względu na to, iż niektóre gatunki mogą wymarzać podczas silnych mrozów, zwłaszcza bez okrywy śnieżnej.

REKLAMA

Bezpieczniejszym zabiegiem jest zaplatanie kęp traw, czy nawet proste związanie źdźbeł kilkanaście centymetrów nad ziemią. Dzięki temu korzenie będą miały dodatkową ochronę przed mrozami.

miskant
Trawy o długich źdźbłach są efektowne i tworzą sporą kępę w 2-3 lata. Tu na zdjęciu sadzonka roczna.

Odkrywanie traw wczesną wiosną

Początek marca to dobry czas, aby odkryć nasze trawy i zobaczyć w jakim są stanie. Jeśli zapowiadają jeszcze mrozy, to można ściągnąć wierzchnią warstwę otulającą albo ją rozluźnić.

Cięcie traw ozdobnych

Dopiero pod koniec marca można wyciąć ubiegłoroczne źdźbła traw.

Ważne, aby się nie spóźnić z cięciem, gdyż w późniejszym terminie łatwo jest uszkodzić młode odrosty. Dzięki odpowiedniemu terminowi cięcia będziemy mieć ładne kępy traw w ogrodzie.

Zastosowanie traw ozdobnych

Nie bez przyczyny trawy mają swoje do powiedzenia w aranżacji ogrodu. Są chętnie sadzone z powodu swojego dekoracyjnego wyglądu oraz… szybkości z jaką rosną. Te zalety sprawiają, że wykorzystywane są nawet jako żywopłot. O czym już wspominałam w poniższym artykule.

Wrażliwe gatunki wymagające okrycia przed zimą

Niektóre trawy są bardzo piękne, ale ich szanse przetrwania w naszym klimacie są nikłe. Dlatego mamy do wyboru dwa wyjścia jeśli chcemy je przezimować:

  • należy je albo wykopać do pojemnika i trzymać w chłodnym pomieszczeniu;
  • mniej wrażliwe gatunki wystarczy okryć jedliną, opadłymi liśćmi.

Red baron

Trawa Imperata Red Baron jest przepiękna, ale nasze zimy są dla niej zabójcze. Osobiście zimuje swoją w pojemniku w piwnicy, z mniejszym lub większym sukcesem. W moim ogrodzie zimą temperatura spada nawet do -20 C, i jak dotąd nie przetrwała ani razu. Już liść laurowy lepiej sobie radzi.

REKLAMA

Trawa pampasowa

Również trawa pampasowa może wymarzać podczas bezśnieżnych zim. Także mam za sobą straty nie tylko wśród starszych egzemplarzy, ale też młodych jednorocznych sadzonek, które zimowały w tunelu okryte agrotkaniną!

Trawa bambusowa

Chodzi o trawę Hokenehloa, która do złudzenia przypomina trochę mniejszy bambus. Młode kępy mogą wymarzać w ostre zimy. Dotyczy to nawet starszych egzemplarzy, więc lepiej zadbać o ich okrycie przed zimą.

O ciekawych gatunkach traw ozdobnych możesz przeczytać tutaj.

Rozsadzanie, przesadzanie i odmładzanie traw ozdobnych

Wraz z wiekiem kępy traw się starzeją i mogą stracić na wyglądzie. Co kilka lat należy je odmładzać, wyrzucając stare korzenie, a po wymianie gleby w tym miejscu wsadzamy nowe odrosty pobrane z obrębu kępy matecznej. Młode sadzonki możemy przygotować rok wcześniej na rozsadniku lub w doniczkach.

Ewentualnie zakupić sadzonki traw ozdobnych w sklepie ogrodniczym.

małe sadzonki traw ozdobnych
Sadzonki trawy ozdobnej zwanej niedźwiedzie futro

W jakim terminie przesadzać trawy ozdobne

Przesadzanie traw najbezpieczniej wykonywać wiosną, zanim na dobre zaczną rosnąć. Po przesadzeniu można zasilić je nawozem, aby się dobrze ukorzeniły.

REKLAMA

Nawożenie traw ozdobnych

Dawka nawozu zależy od potrzeb nawozowych gatunku trawy oraz zasobności gleby. Zasada jest taka:

  • im większa trawa tym więcej nawozu potrzebuje;
  • na słabszych glebach daje się więcej nawozu, niż na zasobnych.

Nawożenie traw ozdobnych po cięciu

W około dwa tygodnie po cięciu można dać dawkę startową nawozu. Ja zazwyczaj rozcieńczam nawóz z pokrzyw pozostały z poprzedniego roku w proporcji 1:10 i podlewam trawę na około kępy. Nigdy nie leję po kępie gdyż młode pędy można w ten sposób spalić.

W przypadku nawozów kupionych stosuję się do instrukcji obsługi zamieszczonej na etykiecie.

Jak dzielić nawóz dla traw

Osobiście jestem zwolennikiem nawożenia roślin w kilku dawkach podczas sezonu. Azot dzielę na 3 dawki.

  • pierwszą dawkę w ilości ½ daję na wiosnę gdy trawa urosła o około 4-5 cm;
  • pozostałą połowę dzielę na 2 dawki i daję w czerwcu;
  • ostatni raz daję nawóz azotowy pod koniec lipca;
  • potas i fosfor jako nawozy ułatwiające zimowanie dodaję pod trawy razem z nawożeniem trawnika czyli mniej więcej około połowy sierpnia;
  • regulacja pH czyli odczynu to dodanie dolomitu albo wapna magnezowego. Robimy to gdy trawy są w stanie spoczynku czyli późną jesienią.

Oczywiście wszystko zależy od tego jakim akurat nawozem dysponuję. Często zamiast nawozów azotowych kupnych stosuję gnojówki z pokrzyw, które bardzo dobrze stymulują wzrost traw.

Temat traw ozdobnych jest bardzo obszerny. Jeśli bardzo chcemy wgłębić się w ten trend, warto poszukać sobie poradnika dotyczące uprawy traw ozdobnych w ogrodzie. Wbrew pozorom są to rośliny łatwe w uprawie i bardzo efektowne. Przy tym szybko rosną i nawet jeśli dopiero urządzamy ogród, to możemy szybko uzyskać zadowalający efekt właśnie dzięki szybko rosnącym trawom.

źródła:

wiedza własna

https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zabezpieczyc-trawy-ozdobne-na-zime.php

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)