Pikowanie siewek kwiatów

Małe siewki kwiatów są delikatne i łatwo je uszkodzić, jeśli obchodzimy się z nimi nieprofesjonalnie. Pierwsze pikowanie przeprowadza się jak siewka osiągnie fazę minimum 3-4 liści właściwych.

Ziemia do pikowania

Przygody z rodzajami ziemi mam już za sobą. Nieraz sprawdził mi się czarny scenariusz z ziemią gorszej jakości, która była powodem klęski moich parapetowych upraw. Wydanie kilku złotych więcej na ziemię dobrej jakości nie zaboli nas tak, jak utrata większości sadzonek.

REKLAMA

Ziemia do pikowania powinna być drobna, o strukturze podobnej do fusów z kawy oraz z grubszymi frakcjami. Niedopuszczalne są kawałki kory, długie włókna czy inne nierozłożone resztki materii organicznej. Ziemię do pikowania można wzbogacić dodatkiem piasku.

siewka papryki
źr. pixabay. Ta siewka papryki jest jeszcze zbyt mała do pikowania. Za to dobrze widać drobną ziemię, w której rośnie. Dzięki gruzełkowatej strukturze, małe siewki bez problemu wyrastają.

Hydrożel – czy warto stosować go do roślin?

Początkowo podchodziłam do hydrożelu jak przysłowiowy pies do jeża, ale od kiedy nauczyłam się go stosować, czar prysł, a pozostał tylko zachwyt. Od tamtej pory stosuję hydrożel z ziemią nawet do siewu, pikowania i przesadzania.

Jak przygotować hydrożel

Mam zakupiony hydrożel w formie krążków, jeden taki krążek zalewam wodą i jak się rozluźni biorę 1 filiżankę hydrożelu na 4 litry ziemi do siewu czy pikowania. Zostaje całość dobrze wymieszać i mamy gotową, dobrze utrzymującą wilgoć mieszankę ziemi.

Co zrobić gdy rośliny rosną zbyt gęsto

Zbyt gęsty siew kwiatów powoduje, że rośliny rosną wątłe. Już w fazie liścieni warto przeprowadzić delikatną operację przerywania roślin, zwłaszcza tam gdzie są one zbyt gęsto koło siebie. Najczęściej przerywa się warzywa takie jak buraczki czy marchewkę. W przypadku drobnych kwiatów najlepiej robić to nożyczkami. Przy parapetowych uprawach to ma sens, natomiast duże uprawy warto wysiewać luźniej.

siewki małe
źr. pixabay. Te małe siewki miejscami rosną zbyt blisko siebie. Słabujące będą wymagały usunięcia, aby dać innym przestrzeń do wzrostu.

Jak przepikować kwiaty bez urywania korzeni

Nie da się przesadzać roślin bez urwania mikrokorzeni. Aczkolwiek warto ograniczać uszkodzenia, poprzez takie zabiegi jak:

  1. obfite podlanie na kilka godzin przed pikowaniem;
  2. delikatne rozluźnienie korzeni (za pomocą widelca);
  3. odłączenie pojedynczych siewek;
  4. bezzwłoczne przesadzenie do nowego pojemnika.

Dziura w ziemi na korzenie powinna być trochę większa niż objętość całej bryły korzeniowej siewki. Po wsadzeniu do nowego pojemnika należy ziemię delikatnie ugnieść opuszkami palca. Przesadzone siewki podlewamy i cieniujemy na 3 doby aby się zakorzeniły dobrze. Okrywam je pudełkiem tekturowym z kilkoma dziurami.

Higiena podczas pikowania

Przesadzanie każdej rośliny to ryzyko przeniesienia zarazków na nią. Dlatego warto zadbać aby wszystkie narzędzia jakie użyjemy były wymyte w szarym mydle. Dotyczy to zwłaszcza:

REKLAMA
  • doniczek i pojemników;
  • szpatułek etc.;
  • dłoni – najlepiej używać rękawice nitrylowe;
  • stołu czy pojemnika, w którym przesadzamy.

Prace związane z pikowaniem i przesadzaniem roślin warto przeprowadzać w rękawiczkach. Nie przenosimy dzięki temu bakterii z naszych rąk. Ja używam do tego celu czarnych rękawiczek nitrylowych, są one bardziej trwałe i można je z powodzeniem umyć po pracy i użyć ponownie.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)