Poprawa jakości gleby w ogrodzie

Dobre gleby w przeszłości były warte fortunę, o nie toczyły się wojny, jako pierwsze zostały wybrane pod uprawy i mieszkańcy tych gleb nie byli narażeni na głód tak jak innych.

Obecnie dysponujemy środkami i wiedzą, która pozwala nam na doprowadzenie gleby do bardzo wysokiej jakości. Nawet szczere piaski można tak zmienić aby rosły na nich wymagające rośliny.  

Co wpływa na żyzność gleby?

REKLAMA

Gleba glebie nierówna, już kilka metrów dalej od naszej działki może być ona całkiem inna ziemia. Dlatego do każdego ogrodu trzeba podejść indywidualnie. Wymaga to wiedzy i pracy, jednak zwraca nam się z nawiązką.

ziemia na dłoni
1. Ziemię można poznać po dotyku. Sypka to dużo piasku, lepiąca się to glina. Kolor też ma znaczenie.

Patrząc na glebę pod kątem przydatności dla ogrodnictwa i upraw warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • dostępność składników pokarmowych – czyli ilość oraz forma składników mineralnych w warstwie korzeniowej (generalnie do 30 centymetrów);
  • struktura – gruzełkowata, zbita;
  • zawartość próchnicy – to jedna z najważniejszych czynników, które mają ogromny wpływ na żyzność gleby;
  • ocieplanie się gleby – ważny element przy uprawie warzyw;
  • powietrze glebowe – ważny element dla dobrego rozwoju korzeni;
  • woda – zdolność magazynowania wody opadowej oraz odprowadzania jej nadmiaru;
  • okrywa roślinna – utrzymuje życie biologiczne w glebie;
  • życie biologiczne – wszystkie bakterie, zwierzęta, rośliny;
  • pH – większość roślin uprawnych oscyluje wokół pH lekko kwaśnej;
  • zanieczyszczenie – ziemia żyzna, zanieczyszczona substancjami chemicznymi wymaga oczyszczenia.

Człowiek ma wpływ na sporą część z podanych cech i może je kształtować. Przykładem jest dodawanie torfu pod borówkę amerykańską na glebach gliniastych czy piaszczystych.

Czarna i pożądana w ogrodzie – próchnica

Pożądana w każdym ogrodzie próchnica to rozłożone stopniu resztki organiczne, które posiadają strukturę drobnych gruzełków w ciemnym kolorze. Występuje ona w glebie w górnej jej warstwie. W glebach na terenie kraju próchnicy jest 1% do 6%. Przy czym tych gleb o niskiej zawartości próchnicy to ponad 50% gleb wykorzystywanych w rolnictwie i ogrodnictwie.

świnka na słomie
2. Słoma spod zwierząt to świetny materiał na kompost, który poprawia jakość gleby. Nadaje się też na ściółkę.

Co daje duża zawartość próchnicy w glebie

Dzięki próchnicy gleba nabywa pożądanych właściwości:

dobrze zatrzymuje wodę – próchnica działa jak gąbka i chłonie wodę o wiele lepiej niż inne frakcje gleby, jest ona dostępna w wierzchniej warstwie do 20 cm co jest ważne dla młodych roślin;

pojemność sorpcyjna – to nic innego jak zdolność do zatrzymywania składników nawozowycg, czyli wiązania minerałów;

REKLAMA

ciemny kolor – o wiele lepiej przyciąga promienie słoneczne i ziemia szybciej się nagrzewa;

życie biologiczne – duża zawartość próchnicy to sporo nierozłożonych resztek, życiodajna woda i powietrze potrzebne do rozwoju organizmów, które rozkładają pozostałości i powoli uwalniają je do gleby aby były dostępne dla roślin;

struktura gruzełkowata – różnej wielkości cząstki próchnicy tworzą pory w których gromadzi się woda i powietrze potrzebne zarówno roślinom jak i organizmom żyjącym w ziemi.

czosnek ozdobny
3. Wiele roślin kwitnących preferuje gleby żyzne.

Od czego zacząć poprawę gleby w ogrodzie?

Ziemia ziemi nierówna i na początek warto określić jaką mamy w posiadaniu. Można to i najlepiej chyba zrobić ogólnikowo. Określając jak dużo mamy w niej piasku oraz gliny i torfu.

Piaszczysta – dużo piasku, mało gliny, praktycznie bez próchnicy. Taką glebę wzbogacamy poprzez wymieszanie wierzchniej warstwy z gliną i humusem. Można dodać również agrożelu.

Ziemia gliniasta – zazwyczaj jest śliska po deszczu i nie wsiąka dobrze wody. Poprawiamy taką glebę poprzez dodanie do niej piasku oraz humusu. Warto też zrobić drenaż odprowadzający nadmiar wody po deszczu.

REKLAMA

Ziemia torfowa – jest to żyzna ziemia i szkoda ją niszczyć. Lepiej jest dobrać do niej odpowiednie gatunki roślin, a warzyw uprawiać na grządkach podwyższonych.

Ściółkowanie gleby – poprawia jakość każdego rodzaju gleby. Jeśli tylko mamy taką możliwość sypmy na nią skoszoną trawę, siano, słomę lub rozkładajmy kartony.

Żyzność gleby to prac która trwa kilka lat, za to zniszczyć można ją w kilka dni. Wystarczy wjazd ciężkiego sprzętu na glebę tuż po deszczu i mamy zniszczoną strukturę gleby. Dlatego często posesje po budowie domu wyglądają jak post apokaliptyczna wizja świata. Niestety ciężko przeciwdziałać takiej degradacji przy dzisiejszym trybie budownictwa. Poprawa ziemi na ogrodzie po budowie to żmudny proces, ale da się to zrobić z lepszym bądź gorszym skutkiem.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByzno%C5%9B%C4%87_gleby
https://modr.pl/sites/default/files/brochures/jak_poprawic_zyznosc_gleby.pdf

zdjęcia pixabay.com

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)