Przegląd warzyw na działce zabieganej mamy

Doba ma zaledwie albo raczej na szczęście tylko 24 godziny i czasem brakuje mi tej jednej na przeglądnięcie co w tej trawie od rana piszczy. Wiadomo oprócz ogrodu jest też życie w domu, które także trzeba ogarnąć. A do ogrodu ciągnie, oj ciągnie. Co z tym całym kramem zrobić? Działka = warzywa. Tylko jakie?

Zdradzam kilka sekretów uprawy dla tych zabieganych

Co wybrać?

To co lubisz. Proste prawda. Nie masz doświadczenia? Miejsce średnio gotowe? Wybierz 2-3 warzywa, które będziesz uprawiać, o więcej pokusisz się za rok. Niech będzie to:

  • groszek, który można posiać w marcu;
  • powiedzmy że jeszcze fasolka dla której znajdzie się miejsce kawałek dalej (ją siać w maju);
  • a pomiędzy nimi 10 krzaczków pomidorów kupionych na lokalnym rynku.

Rodzina woli ogórki zamiast pomidorów? Żaden problem. Siać ogórki. Jeśli na planie zostało Ci trochę miejsca, to wysiej bazylię, koperek albo majeranek. Przydadzą się.

Jak przygotować glebę?

Dobrze jest ją nawieźć kompostem, obornikiem. Najlepiej wiosną przed posadzeniem. Co jest lepsze? Kompost wzbogaca glebę w próchnicę. Jak masz glinę czy piaski to wybierz go. Pozbyć się chwastów to kolejne zadanie. Przy tym odpadają opryski, bo zwyczajnie nie warto sobie truć warzyw (takie same są w każdym sklepie). Po pierwsze koszt, po drugie szkodliwość. Lepiej pod sklepem pozbierać niezadrukowaną tekturę. Na to wrzucamy wszystko, co tylko się rozkłada. Liście, trawa, papier szary bez tuszu, gałęzie, obierki i inne cuda. I zostawiamy do wiosny. Potem na to ziemie wymieszane. Jakie? No jakie uda się zdobyć…

Możemy nasze grządki ogrodzić betonem, drewnem, deskami po szalunkach. Słowem czym się da. Albo trafniej, co mamy pod ręką. Górę posypujemy warstwą ziemi i dbamy, aby było wilgotno. Wtedy nasze resztki lepiej się rozłożą. Między wykonaniem grządki, a jej zagospodarowaniem trzeba chwilę poczekać. Tak około 3 miesiące. Najlepiej jednak zrobić wszystko jesienią i sadzić wiosną warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *