Przycinanie drzew owocowych

Druga połowa zimy to idealny czas na prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Dotyczące szczególnie przycinania drzew owocowych i nie tylko. Robimy to nie tylko po to aby nadać ładny kształt naszemu drzewu ale też by uzyskać ładne owoce.

Jak przycinać drzewa owocowe

Zimą, co najciekawsze nie wszystkie gatunki drzew można ciąć. W zasadzie tniemy jabłonie, grusze i winorośle. Usuwamy wilki, są to jednoroczne gałązki strzelające z głównego pnia. Zagęszczają niepotrzebnie koronę. Usuwamy stare gałęzie i te, które zacieniają i zagęszczają koronę drzewa. Zostawiamy ładne, zdrowe i w miarę młode konary aby na nich rosły owoce. Poza tym cięcie drzew owocowych daje nam możliwość przejrzenia koron i sprawdzenia czy nie posiadają uszkodzeń od szkodników drzew owocowych oraz chorób. 

Ile ciąć

REKLAMA

To ile usuwamy gałęzi zależy od:

  • wieku drzewa: w 1 roku po posadzeniu skracamy przewodnik (ten wystający do góry patyk), w 2 roku skracamy główne rozgałęzienia na ostatnim wyrastającym pędzie oraz usuwamy nisko rosnące bądź zagęszczające drzewo gałęzie;
  • starsze tniemy usuwając stare, rosochate gałęzie oraz zbytnio zagęszczające koronę, czasem też te co sięgają ziemi.

Z zasady tnie się około ⅕ korony u drzew silnie rosnących będących w pełni owocowania. U tych słabiej rosnących usuwa się to, co faktycznie konieczne.

Rodzaje koron

Zaletą cięcia i możliwości korekcji rosnących gałęzi jest bez wątpienia możliwość regulacji kształtu korony. Jednak im bardziej on jest wymyślny i nienaturalny tym mniej na nim owoców.

  • Najbardziej naturalna dla jabłoni jest korona półkulista (przypominająca kocioł)
  • dla gruszy stożkowa.

Aczkolwiek to zależy od naszych preferencji, czasem wręcz warunków. Jeśli nie skracamy przewodnika to korona będzie wysoko nad ziemią. Skracanie go czy wręcz eliminacja powoduje, że korona jest bardziej rozrośnięta na boki.

winorośle

Tniemy młode przyrosty za 2-6 oczkiem i usuwamy stare rosochate konary z małą liczbą młodych pędów. Usuwamy też te, na których jest mało przyrostów z pąkami. Skracamy też długość pędów głównych. Chyba, że ich zadaniem jest oplecenie pergoli.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)