Rabarbar inaczej rzewień

Ni to warzywo ni to owoc. Używa się go jednak do słodkich przetworów, do kompotów, marmolad, mrozimy. Idealnie komponuje się z jabłkami.

Jak rozmnażać rabarbar

Sadzonkę można uzyskać przez podział karpy albo z nasion. Jednak w 1 roku po posadzeniu nie obrywamy ich aby nie osłabić rośliny. Najlepiej go posadzić na rogu grządek albo na końcu rabatki.

Rabarbar

Rabarbar, zbiór

Kiedy zrywamy rabarbar

REKLAMA

Rzewień zrywamy do końca czerwca, potem trzeba go zostawić w spokoju aby naciągnął sobie składników na rok następny. Pojawiające się pędy kwiatowe wycinamy na bieżąco.

Wymaga dużo azotu i potasu. Szczególnie w maju, jak ogonki liściowe nabierają masy.

Na zimę okrywamy kompostem, który stanowi nawóz na wczesny start i okrycie na zimę.

Co zrobić aby łodygi rabarbaru były delikatne i smaczne?

Marzyły mi się ogonki rabarbaru takie jasne, delikatne w smaku, a co roku musiałam się zadowolić tym co mi wyrosło. dopiero oglądając filmik o uprawie rabarbaru na farmie zobaczyłam iż jest on tam okrywany aż po same liście. Poszukałam informacji na ten temat i faktycznie, robi się tak, aby uzyskać delikatniejsze ogonki liściowe. W swoim ogrodzie mając dwa krzewy rabarbaru postanowiłam jako okrycia ogonków wykorzystać dwa kartonowe pudełka bez dna. nałożyłam je zwyczajnie na roślinę, liście wyciągnęłam na zewnątrz i po miesiącu mogłam zbierać przepyszne łodyżki. Smak rzeczywiście bardziej subtelny, rabarbarowy ale bez tej ostrości. Rabarbar okryty pudełkiem dojrzewa szybciej niż ten niezakryty i jest dłużej przydatny do spożycia.

Rabarbar ma cienkie łodyżki

Mimo iż rabarbar jest uważany za roślinę, która jest łatwa w uprawie, to nie zawsze otrzymamy sporej ilości plony. Dla rabarbaru należy przygotować miejsce:

  • zasobne w próchnice,
  • wilgotne,
  • słoneczne albo lekko ocienione.

Zapewniając takie warunki naszym sadzonkom rabarbaru możemy oczekiwać sporych plonów. W przypadku starszych krzaków rabarbaru należy pobrać młode sadzonki i posadzić w inne miejsce.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)