Rabata ziołowa w ogrodzie

Skoro mamy do dyspozycji ogród, to rabata ziołowa jest jego uzupełnieniem. Nawet w małym ogródku warto mieć kilka roślin używanych w kuchni

Mój ogród do idealnych nie należy, ale to pewnie dlatego, że upodabnia się do właścicielki. Za to znaleźć w nim można ogromną różnorodność roślin, mniej lub bardziej przydatnych. Wśród nich jest też oczywiście sporo ziół, które mimo ogromnych starań z mojej strony rosną niekoniecznie tam gdzie je posadziłam.

Czas na spełnianie marzeń o rabacie ziołowej we własnym ogrodzie

REKLAMA

Większość ziół najlepiej rośnie w słonecznym miejscu. Są jednak wyjątki, które rosną o wiele lepiej w zacienionym miejscu.

Z tego połowa preferuje wilgotną i przepuszczalną oraz żyzną glebę.

A druga połowa ziół woli praktycznie piaszczyste podłoże z dodatkiem gliny czy humusu, aby ich wiatr nie wywiał razem z korzeniami.

Są też oczywiście zioła, które w pełnym słońcu żółkną i zanikają.

czosnek niedźwiedzi
źr. ogrodowygaszcz.pl Czosnek niedźwiedzi najlepiej rośnie w cieniu pod koronami drzew.

Dojdź tu do porządku dziennego z tymi ziołami. Dlatego ja obsadzam ziołami boki grządek. Zaczynając od początku wygląda to mniej więcej tak jak opisuję poniżej. Może to dla kogoś wydawać się totalnym bałaganem, ale na plony nie narzekam.

Zioła, które rosną w słonecznym miejscu

Nasłonecznione miejsce wyróżnia się między innymi większym parowaniem wody z gleby. Niektóre rośliny preferują takie miejsca i dają spore plony o dużej wartości odżywczej.

Szałwia lekarska

Rośnie wokół wiśni tworząc obwódkę około 1 metr od drzewa od strony południowej. Szałwii mam całkiem sporo co roku, a gdy kwitnie osiąga prawie metr wysokości! Kwiaty szałwii są ulubionym miejscem trzmieli, pszczół i ćmy o dźwięcznej nazwie Furczak gołąbek.

REKLAMA

Melisa lekarska

Bylina o zapachu cytryny, przy okazji świetne zioło dla znerwicowanych, mowa oczywiście o melisie. Rozpoznać ją można bez większego wysiłku, po zapachu liści. Dobrze sobie radzi na słonecznych stanowiskach i gliniastej glebie.

melisa
źr. ogrodowygaszcz.pl Melisa w pełnej okazałości, tuż przed kwitnieniem.

Bazylia

Znana nam z włoskiej kuchni bazylia również najlepiej rośnie posadzona w pełnym słońcu. Jest dobrym towarzystwem dla pomidorów oraz papryki czy bakłażana. Te rośliny wspierają się w walce z chorobami i szkodnikami. Pesto domowe z bazylii ma bardzo bogaty aromat i niepowtarzalny smak.

Wilgotne miejsca to ulubione stanowisko wielu ziół

Świat roślin jest tak różnorodny, że nawet mały skrawek ziemi znajdzie swojego lokatora, który poczuje się na nim dobrze.

W cieniu winogrona i pod orzechami włoskimi rozrasta się czosnek niedźwiedzi

Miejsce dla czosnku niedźwiedziego powinno być cieniste i wilgotne, z ziemią próchniczną i żyzną oraz przepuszczalną. Więcej o uprawie czosnku pisałam w tym artykule. Obecnie nie mam już trawy nawet pod jabłonkami. Do końca czerwca w moim sadzie rośnie tylko czosnek niedźwiedzi.

Aromatyczna mięta rośnie najlepiej w wilgotnej glebie

Mięta pieprzowa i praktycznie każda inna jest tolerancyjna dla lekkiego zacienienia. Natomiast niezbyt dobrze znosi suchą glebę. Bez większych problemów rośnie w półcieniu, jednak listki są z takiego miejsca mniej aromatyczne, za to bardziej delikatne.

Lubczyk

Korzeń lubczyku jest aromatyczny, nadaje smak wielu potrawom, a rosół z jego dodatkiem nabiera wyśmienitego smaku. Jest to roślina wieloletnia, dobrze rośnie w glebie wilgotnej, przepuszczalnej. Toleruje półcień i bardzo dobrze sobie radzi rosnąc w kącie ogrodu warzywnego.

REKLAMA

Zioła i przyprawy, oprócz dostarczania nam aromatycznych dodatków do potraw pełnią też inne ważne funkcje w ogrodzie. Rosnąc między warzywami czy na obwódkach grządek odstraszają szkodniki. Kwitnące zioła zwabiają do ogrodu owady zapylające, a także drapieżne biedronki czy błonkoskrzydłe. Niektóre zioła rosnąc w pobliżu warzyw wzbogacają ich smak, jak w przypadku bazylii i pomidora.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Rafał Ciepliński

    Korzeń lubczyku!?!??? Nigdy nie używałem w kuchni korzenia lubczyku natomiast łodygi i liście często.

    • Monika Capińska

      Owszem, korzeń lubczyku jest sporych rozmiarów i warto go co 2-3 lata odmładzać, gdyż stare próchnieją. Suszony i w kawałkach lub zmielony nadaje się do robienia domowej przyprawy typu Vegeta.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)