Lilie w ogrodzie – jak je rozmnażać i sadzić

Mamy naprawdę duży wybór odmian lilii. Niektóre odmiany mają bardzo duże walory ozdobne i warte są zachowania. Często jednak wypadają z obrotu z różnych względów, dlatego warto zachować je we własnych ogrodach. W bardzo łatwy sposób możemy rozmnażać lilie.

Uprawa lilii z nasion

Wysiewając nasiona można dochować się cebulek lilii, ale zakwitną one dopiero po kilku latach. W Polsce naturalnie występuje lilia złotogłów. Posiada piękne kwiaty w barwie ciemnego złota do pomarańczowego z brązowymi plamami. Często je można spotkać w lasach na obrzeżach, polanach. Kiedyś widziałam piękne poletko usiane na przemian liliami i paprociami. Wyglądało to naprawdę obłędnie. Szkoda, że akurat nie miałam pod ręką aparatu (a było to w czasach gdy moim telefonem była niezawodna Nokia 3310 :).

lilia złotogłów z paź żeglarz

pixabay.com Lilia złotogłów posiada w kątach liści cebulki przybyszowe, które łatwo opadają na glebę i wyrastają w kolejnych latach.

Cebulki przybyszowe – łatwy sposób na rozmnażanie ciekawych i starych odmian lilii

REKLAMA

W bardzo prosty sposób można uzyskać cebulki przybyszowe, zarówno lilii jak i innych roślin cebulowych. Odrywamy na wiosnę łuski zewnętrzne z cebulki lilii i wkładamy do mokrej ziemi. Najlepiej mieszaniny piasku i gliny z torfem. w przypadku cebul hiacyntów wystarczy uszkodzić piętkę w kilku miejscach.

Do 2 miesięcy pojawiają się cebulki przybyszowe, które wsadzamy do wilgotnej ziemi (mieszanki torfu i piasku) i trzymamy do jesieni. Przechowujemy je do następnego roku w torfie. Wiosną sadzimy do gleby na miejsce stałe.

W ten sposób możemy otrzymać kilka cebulek z jednej lilii, które zakwitną w 2 lata.

Warto wiedzieć, że odmiany prawnie chronione wymagają pozwolenia od właściciela odmiany na jej rozmnażanie i zbycie. Więcej na ten temat poczytacie na stronie COBORU. Ograniczenia w rozmnażaniu roślin nie dotyczą starych odmian! Dlatego lilię z babcinego ogrodu, która rośnie tam już kilkadziesiąt lat możecie spokojnie rozmnażać ile dusza zapragnie.

Dlaczego lilie gniją?

Rozkład gnilny dotyczy zazwyczaj cebul, które rosną w zbyt wilgotnym podłożu bez dobrego drenażu. Jeśli mamy glebę gliniastą to warto pod rabaty cebulowe wykonać drenaż z drobnego żwiru, który uchroni cebule przed zbyt długim przebywaniem w wodzie.

Cebule lilii to przysmak wielu zwierząt. Dlatego warto je sadzić w koszyczkach

Każdemu się chyba zdarzyło wyciągnąć resztę kwiatu czy łodygi z wyraźnym śladem zębów. To znak, że nasz ogród nawiedzają szkodniki, które pod ziemią znalazły sporo do jedzenia. Dlatego warto sadzić cebule w koszyczkach, osobiście polecam zrobienie metalowych koszyczków z siatki na woliery. Jeśli mamy łownego kota, to jesteśmy mega szczęściarzami! Nawet jak zobaczymy oznaki żerowania nornicy to mamy pewność, że kot nie pozwoli jej długo buszować po naszym ogrodzie.

Często słyszę, że lilie to kwiaty pogrzebowe i w ogrodzie wprowadzają nostalgiczny nastrój. Osobiście się z tym nie zgadzam, dla mnie są to rośliny pełne uroku, których kwiaty cieszą oko i podnoszą nastrój. Pasują do ogrodów naturalistycznych, angielskich oraz leśnych. Lilie bardzo lubią przykrycie ściółką z liści, kory, przekompostowanych trocin. Komponują się bardzo fajnie z trawami o fontannowym pokroju oraz paprociami.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)