Sadzenie i pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensje to niezawodne krzewy kwitnące. Są mało wymagające i przy minimalnym nakładzie pracy można cieszyć się co roku przepięknymi kwiatami. To idealne wręcz rośliny do ogrodów ocienionych, prowadzonych w stylu naturalistycznym, ale nie tylko.

Ziemia do hortensji

Dobrze dobrane podłoże do uprawy hortensji jest kluczem do sukcesu w jej uprawie. Powinno ono posiadać następujące parametry:

  • Przepuszczalność – zapewnimy dodając do ziemi piasku albo drobnego żwiru;
  • Żyzność – dobrze rozłożony kompost to bardzo dobry dodatek do sadzenia hortensji w ogrodzie;
  • Lekko kwaśny odczyn – ma on duży wpływ na zdrowotność krzewów hortensji oraz pobieranie składników pokarmowych przez roślinę;
  • Utrzymującą wilgotność – zapewnimy ją ściółkując ziemię wokół hortensji korą sosnową, liśćmi bądź igliwiem.

Jaka ziemia dostępna w sklepie spełnia będzie dobra pod hortensję?

REKLAMA

Z własnego doświadczenia polecam zaopatrzyć się w torf nieodkwaszony i zmieszać go z piaskiem dodając około 1/5 objętości. Alternatywą jest wysypanie żwiru pod warstwą torfu. Obowiązkowo powinniśmy wyściółkować ziemię wokół hortensji. Ciekawym pomysłem jest zrobienie w odległości 15 cm od krzewu wgłębienia w glebie w postaci miski, gdzie woda opadowa naturalnie będzie się gromadzić.

hortensja bukietowa Bobo
Hortensja bukietowa o białych kwiatach odmiana Bobo.

W jakim miejscu najlepiej rosną hortensje?

Hortensje są roślinami wybitnie cieniolubnymi. Takiego też powinniśmy im poszukać w naszym ogrodzie miejsca, które zapewni zacienienie przez najbardziej gorące godziny w ciągu dnia. Damy im w ten sposób ochronę przed zbyt mocnym promieniowaniem słonecznym. W cienistych miejscach jest też większa wilgotność podłoża i powietrza. Zadbane rośliny odwdzięczą się nam na pewno niezawodnym kwitnieniem.

Kiedy sadzić hortensje do ogrodu?

Najlepiej sadzić hortensje do gruntu w dwóch terminach: wiosennym i jesiennym. Kwiaty rosnące w pojemnikach można z powodzeniem wysadzać do ogrodu po połowie sierpnia. Pamiętając jednocześnie, że w razie braku opadu należy je podlewać. Najmniejszy stres rośliny przechodzą, jeśli są przesadzane w okresie jesiennym oraz wczesną wiosną. Przy zadbaniu o wilgoć podłoża i ocienieniu sadzonki np. kartonem przez kilka dni możemy sadzić hortensje również w okresie letnim.

Rodzaje hortensji?

Wśród rodzajów hortensji mamy do wyboru takie jak:

  • Hortensja ogrodowa;
  • Hortensja bukietowa;
  • Hortensja dębolistna;
  • Hortensja pnąca;
  • Hortensja piłkowana;
  • Hortensja krzewiasta.

Wymienione zostały najbardziej popularne rodzaje hortensji w naszych ogrodach. Wśród nich jest sporo odmian wyróżniających się wielkością i barwą kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością.

Jak ciąć hortensję ogrodową

Cięcie hortensji ogrodowej przeprowadzamy bardzo oszczędnie, gdyż kwitnie ona na pędach wytworzonych w ubiegłym roku. Przycinamy pędy pod uschniętymi kwiatostanami oraz wycinamy wątłe, chore i uszkodzone pędy.

Hortensja bukietowa cięcie

Kwiaty hortensji bukietowej rosną w formie stożka, w zależności od odmiany mniej lub ściślej wypełnionego. Ten rodzaj tworzy kwiaty na tegorocznych przyrostach, więc przycinanie hortensji bukietowej wykonuje się wczesną wiosną zostawiając po 3-4 pąki na pędzie. Wyrosną z nich ładne pędy o dużych kwiatostanach.

REKLAMA
hortensja bukietowa Little Lime
Przepiękny okaz hortensji bukietowej Little Lime o kwiatach w odcieniu limonkowym.

Cięcie hortensji dębolistnej

Wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów oraz drobnych i uszkodzonych pędów, najlepiej przeprowadzać zabieg początkiem wiosny, przed ruszeniem wegetacji.

Hortensja pnąca cięcie

Ten rodzaj hortensji nie wymaga cięcia. Jeśli chcemy ograniczyć jej wzrost bez obaw możemy ją skracać, inaczej może sięgnąć nawet 20 m.

Cięcie hortensji piłkowanej

Również w przypadku hortensji piłkowanej ograniczamy cięcie do usunięcia przekwitłych kwiatostanów oraz pędów wątłych i uszkodzonych. Termin przeprowadzania zabiegu to wczesna wiosna w okolicy marca.

Hortensja krzewiasta versus drzewiasta cięcie

Wytwarza kwiatostany w formie nieregularnej kuli o sporych rozmiarach, są mało wymagające. Hortensję krzewiastą tnie się podobnie jak hortensję bukietową nad 3 lub 4 pąkiem w terminie wczesnowiosennym. Wystarczy, że zapewnimy hortensjom wilgotne stanowisko o lekko kwaśnym podłożu, aby doczekać się pięknego i obfitego kwitnienia. Ważnym zabiegiem u większości gatunków hortensji jest przycinanie, aby robić to dobrze koniecznie musimy wiedzieć jaką hortensję posiadamy w ogrodzie. Źle cięta hortensja nie kwitnie wcale, albo kwiaty są niewielkie.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)