Siew i uprawa marchewki na działce

Marchewka dobrze rośnie razem z cebulą. Oba warzywa ochraniają się nawzajem przed atakiem szkodników.

Zapach cebuli myli połyśnicę marchwiankę, która żeruje na marchewce. Natomiast zapach wydzielany przez marchewkę zbija z tropu szkodnika cebuli jakim jest śmietka.

Uprawa współrzędna marchwi

REKLAMA

Taki rodzaj uprawy dwóch gatunków, które mają na siebie pozytywny wpływ nazywamy uprawą współrzędną.

Ze względu na to iż marchew oraz cebula dobrze współpracują we wzajemnej ochronie warto je uprawiać obok siebie.

kolorowa marchewka
źr. Pixabay. W ogrodzie możemy wysiewać marchewkę w różnych kolorach.

Siew marchwi w rzędach, a uprawa współrzędna

Jeśli siejemy marchew w rzędach, to co drugi z nich może być obsadzony cebulą. Od strony południowej można posiać fasolkę szparagową karłową. Marchewka zostanie lekko ocieniona, przez co wilgoć dłużej będzie się utrzymywać w glebie.

Uprawa marchewki na zagonach

Natomiast w przypadku siewu na zagonach można obsadzić jego krawędzie cebulą, szalotką lub szczypiorkiem. Nie zaszkodzi też wsadzić w kilku miejscach aksamitkę, która również ma działanie ochronne.

Sianie marchewki na redlinach

Uprawiając marchew na redlinach, co ja akurat robię, można co około 1-2 metry zrobić przerwę w siewie marchwi i wsadzić kilka cebul, czosnek lub sadzonkę szczypiorku. Zazwyczaj robię redliny szerokie na dwa rzędy marchewki. Na stokach redliny sieję czasem roszponkę albo wsadzam aksamitki, które są pożądane w uprawie współrzędnej marchewki.

Kiedy siać marchewkę?

Pierwsze kroki na działce to mnóstwo błędów, ale i w kolejnych latach nie obejdzie się bez pomyłek. Wierzcie mi lub nie, ale uprawa roślin to gra, w której zasady układa ktoś inny.

Termin siania marchewki jest rozległy, można zaczynać już w grudniu, a kończyć w okolicy czerwca.

REKLAMA
marchewka mała na ogrodzie
źr. Pixabay. Tak równy siew marchewki jest możliwy przy zastosowaniu siewnika ręcznego albo nasion na taśmie.

Siew marchewki na pierwszy zbiór pod osłonami

Możemy siać marchewkę w grudniu na pierwszy zbiór następnego roku. Oczekując wczesnego zbioru marchwi wysiewa się nasiona także w marcu i kwietniu. Nadają się do tego odmiany wczesne, Amsterdamska.

Siew marchewki na zbiór letni

Świeża marchewka przez całe lato? Sianie należy rozpocząć mniej więcej już od marca do maja. Odmiany jakie nadają się na taki zbiór letni to każda w typie Nantejskiej. Można rozłożyć siew na kilka rat i wysiewać nasiona co 3 tygodnie.

Kiedy siejemy marchewkę na zbiór zimowy?

Dysponując areałem i miejscem do przechowywania szkoda by było nie próbować uprawiać marchewki z przeznaczeniem na zapasy zimowe. Siew takiej marchewki rozpoczynamy pod koniec kwietnia, w maju oraz w czerwcu. Odmiany nadające się do przechowywania krótkiego to typu Karotka oraz do długiego przechowywania to w typie Dolanka.

Nasiona marchewki należy przemrozić przez około tydzień w zamrażalniku, wtedy lepiej kiełkują i nie mamy pustych miejsc. Zbyt gęsto wysiane marchewki należy przerywać, pisałam o tym też w osobnym artykule o przerywaniu warzyw korzeniowych. Resztki marchewki umieszczamy na kompostowniku, a miejsce po zbiorach obsiać poplonem.

źródła:

Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944

REKLAMA

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003https://www.cdr.gov.pl/images/wydawnictwa/2011/2011-UPRAWA-MARCHWI-W-GOSPODARSTWIE-EKOLOGICZNYM.pdf

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

3 Comments:

  1. Pingback: Jak i kiedy siać marchewkę – cykl uprawy warzyw korzeniowych

  2. Bardzo dobra rada cebula i marchewka.W tym roku zastosuje taka mieszanke.Dzieki za porade.Mam pytanie.Jakie warzywo zgadza sie z cukinia?

    • Monika Capińska

      Cukinia dobrze rośnie przy fasoli tycznej. Daje jej cień przy korzeniu, a fasola dostarcza azot.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)