Sposoby na obślizgłe ślimaki w ogrodzie

Ślimaki nagie mogą być poważnym problemem w ogrodzie, szczególnie podczas wilgotnych dni. Istnieje wiele metod zwalczania ślimaków, zarówno naturalnych, jak i tych z wykorzystaniem chemii.

Metody mniej lub bardziej humanitarne

Kiedy z winy ślimaków znikają w ogrodzie kolejne rośliny, to znak, że trzeba przystąpić do nierównej walki o ostatnie marchewki, sałaty czy ogórki.

Zbieranie ręczne

REKLAMA

Ślimaki można zbierać ręcznie, szczególnie wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy są najbardziej aktywne. Warto też sprawdzić pod kamieniami, deskami i innymi ukrytymi miejscami.

Pułapki na ślimaki

Można zastosować pułapki na bazie piwa. Wystarczy wkopany pojemnik w ziemię, napełniony piwem, który przyciągnie ślimaki.

A najlepiej połączyć obie powyższe metody. Zrobić im zaciszne miejsce z desek położonych na kamieniach i dać pojemnik z piwem. Wtedy o wiele łatwiej znaleźć i unicestwić imprezowe towarzystwo o każdej porze dnia.

Barierki

Użycie materiałów, które utrudniają ślimakom przemieszczanie się, takich jak trociny, popiół drzewny, piasek, mączka dolomitowa, czy kawa. Barierki te powinny być regularnie odnawiane, szczególnie po deszczu.

Ślinik luzytanski
Ślinik luzytański zje wszystko, co spotka na swojej drodze.

Metody biologiczne zwalczania ślimaków

Naturalni wrogowie

Wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów ślimaków, takich jak jeże, ptaki, ropuchy, chrząszcze (Carabidae), czy nicienie (Phasmarhabditis hermaphrodita).

Rośliny odstraszające

Sadzenie roślin, które odstraszają ślimaki, takich jak gorczyca, czosnek, szałwia, tymianek, czy mięta. To jest działanie mało skuteczne, aczkolwiek są to chyba jedyne rośliny, które przeżyją inwazję tych szkodników.

Kaczki biegusy indyjskie

Kaczki te są znanym już i szeroko wypróbowanym sposobem na ślimaki nagie. Jest to rasa, która wybitnie za nimi przepada, a przy przeczesywaniu ogrodu nie wyrządza praktycznie szkód.

REKLAMA

Do dobrego samopoczucia kaczki potrzebują schronienia, które zabezpieczy je przed drapieżnikami nocą oraz stałego dostępu do wody. Z pięknego oczka wodnego zrobią może kałużę, ale to niewielka cena za ogród wolny od ślimaków.

Oczywiście nie samymi ślimakami kaczka żyje, więc dostęp do paszy musi mieć zapewniony przez cały czas.

Metody chemiczne

Preparaty sztuczne powinny być ostatnią deską ratunku. Jednak jako ludzie sięgamy po nie zbyt często. Brakuje nam świadomości, że cokolwiek wprowadzimy do środowiska, to wróci do nas w wodzie pitnej, deszczu, warzywach, które zjadamy.

Preparaty na bazie żelaza

Granulki zawierające fosforan żelaza są skuteczne i stosunkowo bezpieczne dla środowiska. Ślimaki po ich spożyciu przestają jeść i umierają.

Środki chemiczne

W ostateczności można użyć chemicznych środków ochrony roślin, takich jak metaldehyd. Należy jednak pamiętać, że mogą one być szkodliwe dla innych zwierząt i środowiska, dlatego trzeba stosować je z rozwagą i zgodnie z instrukcjami producenta.

TO CO MY WPROWADZIMY DO GLEBY, NASZE DZIECI I WNUKI TO BĘDĄ JEŚĆ!

REKLAMA

Metody agrotechniczne

Bezpieczne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu – wcale nie muszą być czasochłonne i trudne.

Rudy ślimak
Nagie ślimaki lubią dzień spędzać w wilgotnych zakamarkach.

Utrzymanie czystości w ogrodzie

Regularne usuwanie resztek roślinnych, chwastów i innych miejsc, w których ślimaki mogą się ukrywać. Z drugiej strony niszczymy w ten sposób kryjówki dla zwierząt pożytecznych.

Kompostowanie w zamkniętych pojemnikach

Zamknięte kompostowniki są trudniej dostępne dla ślimaków. Jednak patrząc na to, że jednego takiego rudego znalazłam ostatnio jak mi wesoło spacerował po balkonie (ok 2 m nad ziemią) to mam wątpliwości co do tej metody.

Uprawy na podwyższonych grządkach

Bariera w postaci betonowych czy drewnianych belek stanowią pewnego rodzaju przeszkodę dla ślimaczych ekspedycji. Aczkolwiek jak już uda im się pokonać taką zaporę, to nawet tam mogą zamieszkać.

Ścieżki między grządkami podwyższonymi można wysypać igliwiem, piaskiem czy innym utrudniającym ekspansje ślimakom materiałem.

Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów polecają też niektórzy posypywani ślimaków solą, a wokół roślin cynamonem. Dla mnie to zbyt pracochłonne zajęcie i przy dobrych 30 arach jest to uciążliwe. Stosuję najwyżej kąpiel dla ślimaków w dość mocnej solance.

Rozkruszone skorupki jajek rozsypane wokół roślin mogą działać jak bariera, której ślimaki nie lubią przekraczać. Lepszym zastosowaniem dla skorupek jaj jest dodawanie ich do kompostu lub pod rośliny, aby dostarczać im wapnia.

Stosowanie kilku z tych metod jednocześnie często daje najlepsze rezultaty w zwalczaniu ślimaków nagich w ogrodzie. Regularność i konsekwencja w działaniu są kluczowe w skutecznej ochronie roślin przed tymi szkodnikami. Planuję też wysypać żwir wokół działki aby miały utrudniony dostęp do mojego ogrodu.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)