Storczyki czyli orchidee zimujące w ogrodzie

Ogrodowe storczyki kwitnące co roku w naszym prywatnym ogrodzie? Oczywiście, że możliwe! Jest wiele gatunków orchidei, które z powodzeniem sobie poradzą w naszym klimacie.

Polskie storczyki

Rodzima flora, czyli świat roślin porastający Polskę wzdłuż i wszerz posiada w swoim repertuarze kilka ciekawych okazów storczyków zimujących w gruncie. Należą one do dość kapryśnych roślin i zmiany warunków środowiska powodują ich zamieranie. Dlatego wszystkie storczyki rodzime są u nas pod ochroną.

Podkolan biały

REKLAMA

Zasiedla łąki kserotermiczne czyli południowe stoki pagórków Pogórza Karpackiego, okolice Przemyśla, Pogórze Przemyskie, Dynowskie tam możemy go spotkać. Kwiaty ma mało dekoracyjne i często zanim je zobaczymy, to wpierw wyczujemy. Zapach dość mocny, ale przyjemny.

W odpowiednich warunkach zapach unosi się nad trawami, wśród których gubią się drobne, białe kwiaty storczyka. Wyrastają one na wzniesionym pędzie w formie kłosa.

Obecnie w ogrodzie posiadam podkolan biały, dostałam go opisanego jako hiacynt! Bardzo dobrze się zaaklimatyzował i z jednej sadzonki mam już 3 egzemplarze.

Kukułka plamista storczyk polskich łąk

Chyba najbardziej znany polski storczyk, kukułkę plamistą spotkamy na mokradłach. Drobne różowe kwiaty skupione są na wzniesionej łodydze.

storczyk kukułka
źr. pixabay. Łąka ze storczykiem kukułka.

Widać go z daleka pomiędzy dość wysokimi turzycami i innymi roślinami bagiennymi. Charakterystyczne są dla niego bordowo nakrapiane liście.

Obuwik

Niemniej znanym od kukułki storczykiem jest obuwik. Ten typ chowa się w lasach, a raczej na leśnych polanach. Spotkamy go w lecie na żyznych gruntach na skraju lasu i polan leśnych. Nie da się pomylić go z innym kwiatem, kształt do złudzenia przypomina but. Do tego połączenie kolorów wyrazistej żółci z wiśniowym brązem wyróżnia go spośród innych kwiatów.

storczyk obuwik w ogrodzie
źr. pixabay. Tak wygląda rabata obsadzona storczykiem. Obuwik sprawdza się doskonale w próchnicznej i przepuszczalnej glebie.

W ogrodzie możemy mieć gamę kolorystyczną odmian obuwika, od klasycznej poprzez żółtą, różową, białą, a nawet fioletową. Sprawdza się dobrze w ogrodach leśnych, obuwik dobrze rośnie wśród paproci i roślin cieniolubnych.

REKLAMA

Mikoryza z obuwikiem

Storczyk ten współżyje z grzybem i jakiekolwiek przesadzanie go wymaga przełożenia wraz z warstwą gleby, w której do tej pory rósł aby jego grzybki przeszły razem z nim do nowego miejsca.

Kruszczyk

Występuje zarówno w Europie (w Polsce kruszczyk błotny) jak też w Ameryce Północnej. Kwiaty ma mało dekoracyjne jak dla mnie, ale jako ciekawostka ogrodowa sprawdza się wyśmienicie.

Powstało wiele mieszańców tego storczyka o dość ciekawych kolorach. Preferuje stanowiska zacienione i wilgotne.

Kręczynka jesienna

Ciekawa odmiana storczyka o mało efektownym wyglądzie. Zakwita jesienią na biało, w ogrodzie sadzi się odmianę amerykańską, który osiąga większe rozmiary. Wyróżnia go zapach wanilii i jaśminu, który czuć już z daleka. Nawet dlatego warto rozważyć posadzenie tego storczyka w ogrodzie.

Ogrodowe odmiany storczyków z innych rejonów świata

We własnych ogrodach możemy mieć różne odmiany storczyków. Część z nich pochodzi z innych rejonów świata, ale rosną tam w podobnych warunkach jakie panują u nas.

Habenaria radiata, biała czapla, storczyk gruntowy

Kojarzycie taką orchideę o białych kwiatach w kształcie ptaka z rozpostartymi skrzydłami? Określany bywa też jako biała czapla i spokojnie możemy go posadzić w ogrodzie bez obaw o zimowanie. Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyki będą zdobić ogród przez kilka lat.

REKLAMA

Bletilla striata

Storczyk o kwiatach fioletowych bądź białych. Kwiaty w formie dzwonków wyrastają dość gęsto spomiędzy liści. Pochodzi z Japonii i Chin gdzie rośnie w górskich lasach. Preferuje żyzne, przepuszczalne i próchniczne gleby oraz lekko ocienione stanowisko.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż storczyki są dość kapryśne w uprawie. Należy z dużą starannością przygotować dla nich stanowisko. Uprawa storczyków w ogrodzie jest wymagająca. Zwłaszcza iż są to rośliny o wąskim zakresie tolerancji dla warunków środowiskowych.

Kiedyś w Polsce były łąki porośnięte kukułką plamistą, podczas kwitnienia stanowiły one niesamowity widok. Pokłosie chemizacji i niezrównoważonego rolnictwa, to właśnie zanik większości stanowisk kukułki.

Źródła

Storczyki Europy i obszarów sąsiednich, H. Baumann i inni, Warszawa 2010

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Przydatne informacje. Nie wiedziałem, że istnieje aż tyle odmian storczyków, które mogą przezimować w naszych polskich ogrodach. Dziękuję 😉

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)