Surfinie pielęgnacja

Surfinie od petunii różnią się głównie formą. Te pierwsze mają zwisające pędy. Są to bardzo efektowne kwiaty balkonowe, które z powodzeniem możemy uprawiać na balkonach. Jednak tylko tych południowych.

Sadzonki

Można gotowe zakupić w centrach ogrodniczych albo posiać samemu. Jednak jest to wyższa szkoła ogrodnictwa, która nie każdemu się udaje.

Po adaptacji sadzonek w nowych warunkach można je przesadzić do docelowych doniczek.

Surfinie wymagają ziemi żyznej i przepuszczalnej o pH lekko kwaśnym.

Pielęgnacja surfini

Najważniejsze zabiegi aby otrzymać duże kwitnienie to podlewanie, ale nie przelewanie oraz nawożenie. Najlepiej do roślin kwitnących, dwa razy w tygodniu przy słabszej jakości podłożu. Jak sadzimy w torfie to wystarczy raz na tydzień, dwa.

Kolejnym zabiegiem gwarantującym obfite kwiaty jest usuwanie w miarę możliwości przekwitłych, aby roślina nie traciła sił na wydawanie nasion.

Z czym łączyć surfinie

Dobrym towarzystwem dla tych okazałych kwiatów będą takie gatunki jak:

  • Nasturcja
  • Wilec ziemniaczany (batat)
  • Lobelia

Poza tym wśród samych surfinii mamy odmian do wyboru i koloru, a nawet dwukolorowe odmiany o kwiatach biało niebieskich czy biało różowych.

Problemy w uprawie petunii i surfinii

Zdarza się, że niestety ale nie rosną nam dobrze nasze wychuchane kwiatki balkonowe. Często na mocno wietrznym balkonie. Poza tym deszcz i przelanie. Zbyt dużo wody może niestety, ale zniszczyć nasze kwiatki. Dlatego warto na spód doniczki sypać kermazyt, albo kawałki pokruszonych doniczek.

1 Komentarz:

  1. Surfinie są przepiękne i zawsze kojarzą mi się z przepiękną pogodą. Wtedy ich kolory są jeszcze bardziej uwydatnione 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *