Uprawa brzoskwini w ogrodzie przydomowym polega głównie na dwóch aspektach. Pierwszy z nich to wybór odpowiedniego miejsca. Drugi aspekt polega na ochronie przed szkodnikami oraz chorobami, które skutecznie potrafią zniszczyć plon.
Choroby brzoskwini
Ładne i smaczne owoce brzoskwini osiągniemy nie tylko wybierając odpowiednie miejsce dla naszego drzewka czy sadu, ale też odpowiednio o nie dbając. Znając objawy choroby, możemy szybciej zareagować i zwalczyć, zanim rozwinie się uszkadzając drzewko brzoskwini.
Skręcanie liści brzoskwini
Jest to choroba wywoływana przez grzyba z rodziny szpetczaków, fachowo nazywa się ona kędzierzawość liści brzoskwini. To bardzo groźna choroba, która nieleczona prowadzi do śmierci drzewka.
Na kędzierzawość liści brzoskwini stosuje się:
- oprysk przeciwgrzybiczy np. Miedzian 50 WP jesienią oraz na przedwiośniu zanim pąki liściowe i kwiatowe zaczną się rozwijać;
- jesienią zbiera się liście spod brzoskwini;
- drzewka brzoskwini najlepiej sadzić w pełnym słońcu;
- gleba dla brzoskwini ma być przepuszczalna;
- chore liście można zrywać ręcznie jeśli ma się kilka drzewek, a liści z porażeniem jest niewiele.
Czarne kropki na brzoskwiniach
Objawem parcha na owocach są właśnie czarne kropki, to grzyb rozwijający się podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Na brzoskwini tworzą się zarówno na owocu jak i na pędach, które są źródłem kolejnych porażeń. Zapobiegać parchowi można w następujący sposób:
- prześwietlać koronę drzewa;
- niszczyć porażone owoce;
- wycinać porażone pędy;
- stosować opryski przeciw rozwojowi grzyba – niestety w 2022 roku nie ma zarejestrowanych na tego grzyba środków, wyjściem są naturalne domowe opryski na choroby roślin.
Gnicie owoców brzoskwini na drzewie
Powodem gnicia owoców brzoskwini na drzewie może być choroba zwana brunatną zgnilizną drzew pestkowych i atakuje też śliwy oraz morele. Jej objawem widocznym są mumie w postaci uschniętych brunatnego koloru liści, pędów oraz owoców. Sposobów na zwalczanie tej choroby jest kilka:
- wszystkie mumie z wiśni, czereśni, śliw, brzoskwini oraz moreli należy zbierać na bieżąco i niszczyć, nie można zostawiać ich na zimę pod drzewami ani na drzewach;
- utrzymywać czystość w sadzie, tj. sprzątać liście jesienią, kosić trawę oraz usuwać i palić zainfekowane gałęzie, liście – ewentualnie pakować w worki na bio i pozbyć się jak najdalej z ogrodu;
- oprysk wykonuje się w marcu i kwietniu zanim rośliny zaczną fazę wzrostu oraz w fazie kwitnienia, środkiem przeciwgrzybicznym;
- dezynfekować narzędzia, których używamy do przycinania drzew – może to być nawet denaturat, który zawsze będzie pod ręką, jest tani i wydajny, wystarczy przetrzeć nim sekator, nóż czy piłkę po każdym drzewku.
https://ogrodowygaszcz.pl/kategoria/owocowe/
Szkodniki drzew brzoskwiniowych
Brzoskwinie są atakowane przez niektóre mszyce, jednak zagrożenie może pojawić się od strony gleby. Warto powiesić na brzoskwini tablicę żółtą z klejem i sprawdzać co na niej się złapało. Poniżej lista szkodników brzoskwini, jakie najczęściej występują w ogrodach:
- karczownik – jest to gryzoń, który potrafi zniszczyć cały sad, często podgryza drzewka owocowe nawet kilkuletnie;
- mszyca brzoskwiniowa, brzoskwiniowo-trzcinowa – zwalcza się ją stosując oprysk przeciw mszycy;
- skośnik brzoskwiniaczek – to jeden z wielu amatorów brzoskwiń.
Pełną listę chorób oraz szkodników brzoskwini i sposoby zwalczania, a co najważniejsze rozpoznanie znajdziecie w źródle, które podaję poniżej. Zapraszam do skorzystania z niego, gdyż znajduje się tam naprawdę ogrom wiedzy na temat szkodników brzoskwini.
Źródła:
Pixabay.com
INSTYTUT OGRODNICTWA, PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY BRZOSKWINI
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.