Trawy o pokroju fontannowym

Szukałam swego czasu ciekawej trawy o wiszących źdźbłach do wysokiego pojemnika. Zaplanowałam sobie taką zwiewną fontannę przed domem, aby nawet przy delikatnych powiewach wiatru muskała gości swoją zielenią. Oczywiście znalazłam sporo gatunków, dlatego postanowiłam je zebrać w jednym miejscu i opisać.

Jak dobrać trawę do kształtu i wielkości pojemnika

Podziwiając trawę w ogrodniczym mamy najczęściej posadzoną ją w doniczce produkcyjnej. Wielkość doniczki uzależniona jest od wielkości kępy, a co za tym idzie objętości korzeni. Jednak najistotniejsze jest dobór odpowiedniej osłonki na doniczkę. Jeśli ta ze sklepu jest mała, to warto przesadzić kępę trawy do większej.

REKLAMA

Pojemniki kanciaste – pasują do nich trawy, które tworzą kępę w kształcie wzniosłych pióropuszy, będą to takie gatunki jak miskanty, kostrzewa Walberla.

Doniczki pękate– wyśmienicie do nich pasują trawy o pokroju fontannowym takie jak trawa bambusowa.

Pojemniki w kształcie tuby – do tych pojemników najlepiej dobierać trawy o delikatnym pokroju, jak śmiałek darniowy, ostnica Pony Tails.

Do pojemników wysokich z trawą o pokroju wzniesionym, możemy dobrać ozdobną roślinę o wiszącym pokroju. Ciekawą propozycją jest tojeść rozesłana czy nasturcja. Kompozycje z trawami w pojemnikach są efektowne i łatwe w pielęgnacji.

Ciekawe trawy fontannowe

Trawy o pokroju fontannowym są dość kłopotliwe w utrzymaniu na rabatach założonych w ziemi. Często po ulewnych i długotrwałych deszczach wymakają im i gniją liście, a nawet korzenie. Za to sprawdzają się wyśmienicie w kompozycjach z innymi roślinami w pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie traw kamieniami do ogrodu albo korą czy zrębkami.

Rozplenica japońska

Efektowną trawą o przewieszających się w połowie źdźbłach jest rozplenica japońska. W zależności od odmiany tworzy kępy o objętości nawet do metra średnicy. Jej największą ozdobą są puszyste kwiatostany, które wyglądają jak duże, włochate gąsienice na cienkich patykach. Dobrze wyglądają w pojemnikach pękatych oraz okrągłych średniej wysokości.

Rozplenica
(żródło; pixabay) Młode sadzonki Rozplenicy. W pojemniku rozrosną się okazale.

Śmiałek darniowy

Ciężko zaliczyć śmiałka darniowego do traw o pokroju fontannowym, ale ze względu na bardzo ładny pokrój tworzący wręcz idealną kępę oraz fantastyczne kwiatostany w formie puszystej chmury na cienkich i długich pędach – postanowiłam ją tu wymienić. Uważać należy na jej cienkie i ostre źdźbła, można się nimi dość dotkliwie skaleczyć. Śmiałek darniowy rośnie do wysokości nawet ponad 1 m jeśli doliczymy kwiatostany. natomiast sama kępa ma zwykle około 60 cm średnicy.

REKLAMA

Trawa bambusowa

Bardzo ciekawa i spektakularna trawa, której źdźbła tworzące foremną kaskadę. na wysokość dorasta do około 60 centymetrów. Wielkość kępy trawy bambusowej jest uzależniona od odmiany oraz wieku kępy. Im starsza, tym większe osiąga rozmiary, które uzależnione są też od odmiany. Występuje w kolorze od jasnozielonego po ciemnozieloną.

śmiałek darniowy
(źródło; pixabay) Śmiałek darniowy to ciekawa trawa ozdobna o bardzo ostrych krawędziach.

Trawa Hakonechloa

Ocienione miejsca ciężko zagospodarować roślinnością, tylko nieliczne gatunki traw i bylin rosną w nich bez problemów. Jedną z nich jest bardzo efektowna trawa o nazwie Hakonechloa, jej liście układają się w kaskadę i przyciągają wzrok od wiosny do jesieni. Kolor źdźbeł trawy Hakonechloa przebarwia się od jasnozielonego po burgund późną jesienią.

Ostnica Pony

Wiotka trawa o pokładających się źdźbłach i włosistych kwiatostanach, w moim odczuciu to jedna z fajniejszych traw do kompozycji w wiszących i stojących pojemnikach. Ostnica Pony Tails posiada jasnozielone, delikatne kępy komponują się dobrze z bylinami oraz roślinami jednorocznymi. Zwłaszcza z kwiatami w odcieniach niebieskiego. Natomiast sama trawa jest łatwa w pielęgnacji i rośnie dobrze w słonecznym jak i lekko ocienionym miejscu.

Wybór traw jest ogromny. Wśród gatunków jakie są dostępne i zimują w naszym klimacie możemy wybrać zarówno wysokie jak i niskie, o źdźbłach ciemnozielonych i prawie żółtych. Takich, które tolerują miejsce w cieniu oraz w pełnym słońcu. Trawy rosnące w pojemnikach należy zabezpieczyć przed samymi mrozami, okręcając pojemnik agrowłókniną białą, albo wkopując doniczki w ziemię i przykrywając np. liśćmi.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Pingback: Pielęgnacja traw ozdobnych » Ogrodowy Gąszcz

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)