Trujące rośliny w ogrodzie – cis pospolity

Trutka prosto z rabatki przed domem? Wiele roślin, które sadzimy w naszych ogrodach zawiera w sobie trujące substancje. Z niektórych robiono kiedyś trutki na gryzonie, a dziś je sadzimy, podlewamy i plewimy. Jedną z takich roślin jest pospolity cis.

Gatunki roślin trujących jakie możemy spotkać w ogrodach:

  • psianka;
  • cis;
  • rącznik pospolity;
  • bieluń;
  • konwalie;
  • naparstnica;
  • różanecznik;
  • wawrzynek wilczełyko.
rącznik
źr. pixabay. Rącznik pospolity, dość często sadzona roślina ozdobna o trujących właściwościach.

Cis pospolity

REKLAMA

Cała roślina jest trująca, nawet nasiona, jadalne są tylko czerwone osnówki. Najlepiej jednak wiedzieć o tym jakie rośliny sadzimy na działce i znać ich możliwości.

Substancja aktywna cisu

Wszystkie części cisa zawierają taksyny i efedryny o działaniu toksycznym na serce i układ nerwowy. Zatrucia odnotowuje się najczęściej jako efekt przypadkowego żucia gałązek, albo zjedzenia apetycznych owoców wraz z nasionami.

Wbrew opiniom, cis NIE POSIADA właściwości poronnych.

Objawy zatrucia cisem pospolitym

Znając objawy zatrucia możemy czuwać i w odpowiednio zareagować w razie wystąpienia objawów wskazujących na zatrucie.

Pierwsze objawy zatrucia cisem.

Ból brzucha, wymioty, biegunka, ślinotok – gdyż na początku dochodzi do podrażnienia przewodu pokarmowego.

Kolejne objawy zatrucia cisem.

REKLAMA

Zawroty i odurzenie, w wyniku porażenia układu nerwowego następuje problem z oddychaniem, wyraźnie zostaje on spłycony.

Spada ciśnienie krwi co objawia się blednięciem i sinieniem ust!

W przypadku podejrzenia zatruciem cisem, należy od razu reagować! Lepiej w tym wypadku zostać uznanym za nadgorliwca, niż dopuścić do tragedii.

Podejrzenie spożycia wymaga natychmiastowego kontaktu ze szpitalem! Im szybciej lekarze toksykolodzy mogą zadziałać, tym większe szanse na uratowanie życia. Ważne dla nich informacje to czas zjedzenia oraz gatunek, ilość (jeśli nie jesteśmy pewni, że to cis to można wziąć kawałek gałązki z chorym).

Ciekawostki o cisie

Trujące właściwości cisu znane były już w starożytności. Mówiono, że nawet sen pod drzewem cisu może sprowadzić na człowieka śmierć. Ksiądz Kluk w „Dykcyonarzu roślinnym” opisuje jego trujące właściwości, ale zaprzecza jakoby można było się zatruć leżąc w cieniu cisu.

Cis jako pokarm dla zwierząt

Cis dla większości zwierząt jest śmiertelny, zwłaszcza dla koni. Natomiast sarny czy kozy mogą jeść bezkarnie gałązki cisu. Nie wiem tylko jak się ma sprawa z mlekiem kóz po takiej diecie. Tak samo drozdy żywią się owocami cisu i rozsiewają nasiona.

REKLAMA
owoce cisa
źr. pixabay. Atrakcyjne, czerwone jagody cisu są widoczne z daleka.

Wartość gospodarcza cisu

Cis to nie tylko drzewo czy krzew, które nam szkodzi. Jest to też pierwszy gatunek objęty ochroną na terenie Państwa Polskiego w XV w. Z drewna cisu wyrabiano dobrej jakości łuki.

Drewno wykorzystywano do wykonywania rzemiosła, mebli, słynne meble gdańskie czy meble kolbuszowskie wykonywano z drewna cisowego.

Cis jako roślina ozdobna

Nie bez znaczenia jest fakt iż cis w naszych ogrodach gości dość często. Sadzi się go w parkach i zieleni miejskiej. Owoce są pokarmem dla ptaków. A sama roślina jest zimozielona i bardzo atrakcyjna. Można ją sadzić zamiast tui w ogrodzie.

Cis jest dwupienny i odmiany męskie nie wytwarzają owoców. Jedną z nich jest na przykład polska odmiana Wojtek o ładnym kolumnowych pokroju nie wytwarza owoców.

Zamiast cisu możemy posadzić żywotniki czyli tuje, cyprysiki, wiciokrzew pomorski, mahonię czy inne krzewy żywopłotowe.

cis żywopłot
źr. pixabay. Żywopłot z cisa oblepiony owocami to prawdziwy raj dla ptaków drozdowatych. Drewno cisa jest drogie, gdyż cisy długo rosną.

Nie są to oczywiście wszystkie gatunki jakie w naszych ogrodach czają się i trują. Niektóre mają tylko lekko szkodliwe działanie. Natomiast osoby uczulone na daną substancję mogą reagować silnym wstrząsem anafilaktycznym.

Słynny miód szaleńców pszczoły robią z nektaru trujących różaneczników. Raczej do zatruć śmiertelnych po spożyciu miodu nie dochodzi, ale atrakcje po zjedzeniu są gwarantowane.

Czy jest się czego bać?

Sadząc rośliny trujące w ogrodzie powinniśmy mieć tego pełną świadomość i znać objawy zatrucia. Ponadto przekazać tą wiedzę domownikom, dzieciom szczególnie. To, że w naszym ogrodzie nie będzie roślin trujących, nie znaczy, że w przyszłości z nimi się nie spotkają w innych ogrodach, parkach czy podczas spaceru w lesie.

Będę starała się na bieżąco uzupełniać listę trujących roślin jakie rosną w ogrodach, a także tych o zawierających substancje aktywne. Nie wiem dlaczego informacje o możliwych skutkach ubocznych danych gatunków roślin są pomijane często w opisach gatunków. Z jednej strony im mniej osób o tym wie, tym mniej będzie miało ochotę to wykorzystać. Z drugiej, brak wiedzy może dla niektórych skończyć się tragedią.

źródłahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_pospolity

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. ładnie napisałaś to, przystepnym jezykiem, bardzo przyjemnie sie czyta 🙂 moze cos o barszczu sosnowskiego napisz, o wpływie tuji na czlowieka, lub drzewach które rosną na cmentarzach , czy to dobre czy nie, bo biorą moc z trupów .pozdrawiam

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)