Uprawa bobu w ogrodzie: kiedy i jak siać bób

Bób jest smacznym i zdrowym warzywem, a jego okres wegetacji jest bardzo krótki. W uprawie działkowej to bardzo wdzięczne warzywo, które udaje się nawet laikom.

Wybór odmiany bobu do uprawy

Polecam odmianę bobu wczesną oraz średnio późną. Wtedy przedłużymy zbiór bobu o kilka tygodni. Bób o czerwonych nasionach to odmiana Karmazyn, smaczna i plenna.

Kiedy siać bób

REKLAMA

Bób należy do warzyw wysiewanych w marcu. Odporność na mróz sprawia, że nie musimy się obawiać o przetrwanie młodych roślin, nawet jeśli temperatura spada poniżej 0. Najlepiej nie opóźniać siewu i przeprowadzić go do końca kwietnia.

Zbyt późny siew obniża plon i naraża uprawiany bób na atak mszycy.

Dlatego jeśli średnia temperatura dzienna wynosi powyżej 5o C, to z powodzeniem możemy siać bób.

Uprawa współrzędna bobu

Bób dobrze rośnie w pobliżu ziemniaków, buraczków ćwikłowych. W swoim ogrodzie sadzę bób od strony wschodniej i północnej zagonu z ziemniakami. Nie utrudniam w ten sposób późniejszego sadzenia ziemniaków, gdyż bób ma już wtedy kilka centymetrów. Dodatkowo osłania je przed zimnym powietrzem.

Ziarna bobu
Ziarna bobu po zblanszowaniu można zamrażać.

Od czego zacząć siew bobu

Ziarna bobu warto namoczyć wcześniej przez kilka godzin, na przykład wkładając do wody na noc. Ja używam do tego celu wody letniej i kilka kropli jodyny aby zniszczyć bakterie i grzyby jakie mogą być na nasionach.

Jak gęsto siać bób

Rozstaw rzędów w uprawie bobu to 30-40 centymetrów, natomiast w rzędzie rośliny sieję co 15 – 20 cm. Bób się rozkrzewia nawet na 3-4 pędy i zbyt gęsty siew zmniejsza plon.

Głębokość siewu powinna wynosić 3x grubość nasion. Czyli około 3 centymetry, w ziemi lekkiej i piaszczystej można nawet trochę głębiej.

REKLAMA

Ogławianie bobu

Jednym z zabiegów pielęgnacji uprawy bobu jest ogławianie roślin. W czasie kwitnięcia 6 piętra zaczynamy usuwanie wierzchołka. W ten sposób ograniczamy atak mszycy na bób, która lubi siedzieć na wierzchołku rośliny.

Zbiór bobu

Zrywanie strąków najlepiej wykonywać na bieżąco w miarę wzrostu. Z dwóch torebek nasion uzyskamy plon spokojnie wystarczający na obiady dla 4 osób plus na zapas do mrożenia.

Usuwanie uprawy bobu po zbiorach

Kiedy zbierzemy ostatnie strąki zostaną nam suche łęty, które należy wyciąć sekatorem równo z ziemią. Nie wyrywajmy bobu razem z korzeniami, są na nich bakterie Rhizobium, które wiążą azot z powietrza. Zostawiając je w glebie zapewnimy sąsiednim roślinom sporo azotu w łatwo dostępnej formie.

źródła:

Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Dobra rada co do siewu bobu.Wlasnie w tym roku po raz pierwszy sasieje bob na dzialce.Kupilam nasiona o nazwie Jankiel Bialy.Nie wiem dobre czy nie.

  2. Bardzo dobra rada co do siewu bobu.Wlasnie w tym roku po raz pierwszy bede siac bob na mojej dzialce.Kupilam nasiona o nazwie Jankiel Bialy. Nie wiem Dobre czy nie.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)