Jak i kiedy siać marchewkę – cykl uprawy warzyw korzeniowych

Własne warzywa nie zawsze przypominają te sklepowe. Nie chodzi tylko o kształty mniej lub bardziej wydziwiane, ale też o odmiany kolorystyczne marchewki. Dodanie fioletowej marchewki do rosołu sprawia, że ma on piękny kolor denaturatu.

Kiedy siejemy warzywa korzeniowe?

Warzywa korzeniowe siejemy zazwyczaj wiosną, niektóre z nich należy wysiać do doniczek i pikować przynajmniej raz przed przesadzeniem do gruntu.

mała marchewka
źr. pixabay. Wczesny siew marchewki zapewnia nasionom odpowiednią wilgotność.

Warzywa korzeniowe wysiewane wprost do gruntu

REKLAMA

Prosto do gruntu możemy wysiewać warzywa korzeniowe, które są odporne na nasze przymrozki wiosenne. Marchewka rośnie bardzo szybko i już w 3 miesiące po wykiełkowaniu mamy pierwsze plony. oto kilka zdrowych warzyw korzeniowych:

  • marchewka;
  • pietruszka;
  • pasternak;
  • burak ćwikłowy;
  • czyściec bulwkowy;
  • topinambur.

Jak przygotować ziemię pod warzywa korzeniowe

Siew marchewki należy rozpocząć od odpowiedniego zrobienia gleby. Należy ją spulchnić i usypać z niej wały, szeroki na około 40 cm i wysokie na minimum 30 cm. Każdą warstwę ziemi należy ugnieść np. rozkładając deskę i przechodząc po niej. Boki również warto wzmocnić poprzez uklepanie ich.

Siew marchewki

Nasiona marchewki muszą zostać przechłodzone, warto je więc umieścić w lodówce w pudełku albo woreczku wymieszanym z wilgotnym piaskiem. Siejemy je po około 2 tygodniach chłodzenia w rzędy razem z tym piaskiem. Ziemię w rządkach warto przed siewem polać wodą. Wysiane nasiona zakrywamy cienką warstwą piasku lub ziemi z piaskiem. Pamiętamy o stałym utrzymaniu wilgotności gleby aż do pokazania się liści właściwych u marchewki.

źr. pixabay. Kolorowe marchewki to ciekawa alternatywa dla pospolitych pomarańczowych.

Siew marchewki z innymi warzywami

Marchewka wschodzi długo i kapryśnie. Jeśli jeszcze panuje susza to już w ogóle ma problem z przebiciem się przez wierzchnią skorupę. Dlatego warto rozważyć siew marchewki z innymi warzywami, liściastymi:

  • sałata – najlepiej gatunki liściaste, głowiaste mogą zagłuszyć marchewkę;
  • szpinak – jeśli zostanie niezjedzony to należy go wyciąć;
  • roszponka – można nią obsadzić też międzyrzędzia;
  • rukola – wycinamy ją zanim zakwitnie;
  • rzodkiewka – nie pozostawiamy starych rzodkiewek, aby nie zasłoniły marchewki.

Warzywa posiane razem z marchewką, wzruszają ziemię i marchewka ma ułatwione kiełkowanie, zwłaszcza na glebach zaskorupiających się.

Gdy marchewka rośnie zbyt gęsto albo w kratkę

Marchewka wymaga niekiedy przerywania, zbyt gęsty siew powoduje, że korzenie są cienkie i słabe. Zdarza się też tak, że wschodzi w kratkę, można pokusić się o dosianie w puste miejsca nowych nasion albo posadzenie cebuli z dymki, w ramach uprawy współrzędnej.

fioletowe marchewki
źr. pixabay. Umyta marchewka nadaje się do krótkiego przechowywania. Jeśli chcemy ją trzymać do zimy to nie myjemy korzeni.

Jakie warzywa można siać z marchewką w uprawie współrzędnej

Dobrze sprawdza się uprawa współrzędna marchewki z innymi warzywami. Niektóre z nich stymulują jej wzrost, a inne zapobiegają atakowi szkodników. Oto niektóre przykłady dodatnich korelacji z marchewką:

REKLAMA
  • warzywa cebulowe – ich zapach chroni marchewkę przed atakiem połyśnicy marchwianki;
  • fasolka karłowa – dostarcza marchewce cienia na słonecznej działce oraz azotu;
  • groszek – obok grządki groszku marchewka ma też cień, ale również azot;
  • warzywa zielonespulchniają ziemię wokół wschodzącej marchewki i znikają zanim zaczną jej przeszkadzać, siejemy je w tym samym rządku co marchewkę.

Gleba pod marchewkę powinna być przygotowana minimum na dwa tygodnie przed siewem. Należy ją przekopać głęboko nawet na 2 sztychy tj. 2 długości szpadla. Grube kawałki ziemi rozdrabniamy bardzo dokładnie. Powinna mieć ona strukturę prawie jak piasek na plaży. Po takim przygotowaniu grządki można okryć niezadrukowanym kartonem i spokojnie czekać do siewu.

Źródła:

Poradnik działkowca, pod red. Ferna Marshalla

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)