Uprawa warzyw korzeniowych w ogrodzie – przygotowanie gleby

Warzywa korzeniowe cieszą się dużym powodzeniem w kuchni. marchewka już dawno przestała być zapychaczem w zupach. Wbrew obiegowej opinii warzywa korzeniowe nie są trudne w uprawie.

Jakie warzywa korzeniowe uprawiać w ogrodzie?

Najlepiej wybrać takie warzywa, które najbardziej lubimy. Wśród warzyw korzeniowych i bulwiastych, które uprawia się w naszym klimacie mamy do wyboru:

  • marchewkę;
  • pietruszkę;
  • skorzonerę;
  • seler;
  • buraki ćwikłowe;
  • pasternak;
  • ziemniak;
  • batat;
  • topinambur.

To najczęściej uprawiane i też znane nam ze sklepów warzywa, które możemy mieć w ogródku na własny użytek.

źr. pixabay. Ziemniaki lepiej rosną na glebie lekkiej z dużym udziałem piasku. Są smaczniejsze i mniej chorują.

Stanowisko pod grządki warzywne

Miejsce pod warzywa powinno być nasłonecznione przez większą część dnia. Warto mieć dodatkowo ochronę przed zimnymi północnymi wiatrami. Można to osiągnąć za pomocą niskiego żywopłotu.

Woda do podlewania warzyw korzeniowych

Warzywniak bez źródła wody ciężko utrzymać, chyba że akurat sprzyja nam pogoda. Jednakże zawsze warto mieć pod ręką odstaną wodę do podlewania naszych warzyw korzeniowych i nie tylko.

Nawożenie warzyw korzeniowych

Jakość ziemi w dużej mierze warunkuje wielkość plonów. Poprzez nawożenie dostarczamy roślinom odpowiedniej ilości składników do budowania tkanek. Na wydajność nawożenia ma wpływ wiele innych czynników. Najważniejszym z nich jest możliwość magazynowania składników pokarmowych oraz wody przez glebę.

źr. pixabay. Marchewka najlepiej rośnie w drugim roku po oborniku.

Struktura gleby w uprawie warzyw korzeniowych

Wpływ struktury gleby na wzrost i plon warzyw jest ogromny. Dla mnie osobiście równorzędny z nawożeniem:

  • jeśli ziemia ma sypką strukturę piaszczystą to jej możliwości utrzymywania nawozu i wody jest minimalna albo praktycznie żadna;
  • tak samo z bardzo zbitym iłem, ciężką gliną – w tych glebach korzenie mają trudność, aby się rozrastać na boki.

Oba przypadki to dwie skrajności, które prowadzą do niedożywienia roślin, mimo stosowania nawozów.

Jak poprawić strukturę gleby w ogrodzie?

Poprawa jakości gleby jest takim numer jeden w uprawie warzyw. po czym poznać jaką mamy strukturę gleby w ogrodzie?

  1. Jeśli woda w warzywniaku stoi po deszczu przez kilka dni, a ziemia jest plastyczna jak plastelina, to mamy do czynienia ze zbitą, ciężką gliną, warzywa korzeniowe nie rosną w niej dobrze.
  2. Jeśli woda po opadach trwających kilka dni nadal wsiąka w glebę, a garść ziemi zgnieciona rozsypuje się, to mamy do czynienia z piaskami, mogą być z dodatkiem torfu.
źr. pixabay. Woda ma duże znaczenie w uprawie pietruszki.

Wariant 1

naprawiamy poprzez:

drenaż pionowy – wykopujemy dół na metr w głąb i zasypujemy żwirem, z czasem się lubi zamulić;

drenaż poziomy – wykopujemy rowki odprowadzające wodę na niżej położony teren;

stawik – może być świetnym zbiornikiem dla wody opadowej, wystarczy podciągnąć do niego drenaż, można odprowadzać doń wodę z rynny, dzięki łatwemu dostępowi do wody łatwiej będzie podlewać nasze warzyw korzeniowe;

uprawa warzyw korzeniowych na grządkach podwyższonych – ma ogromnie dużo zalet i jest bardzo łatwa w wykonaniu, a warzywa rosną na niej doskonale;

wymieszanie gleby z piaskiem – jest to sposób, który w połączeniu z jednym z powyższych daje dobre rezultaty, gleba zostaje rozluźniona. Na pytanie ile tego piasku ja zazwyczaj podaję 1 cz. piasku, 1 cz. ziemi kompostowej i 3 cz. ziemi rodzimej, jeśli mamy możliwość dodać nawet 2 części piasku to nie ma się co hamować.

Wariant 2

Piaszczysta ziemia zanim zaczniemy w niej uprawiać warzywa korzeniowe wymaga dodatku poprawiającego jej chłonność oraz właściwości wiązania nawozów. możemy to zrobić za pomocą:

  • gliny – należy brać glinę z wierzchniej warstwy, tak do głębokości kilkudziesięciu centymetrów, poniżej ziemia jest martwa;
  • ziemi dobrej jakości – może to być ziemia, którą mamy do dyspozycji o lepszych parametrach niż nasze piaski;
  • hydrożelu – jest to substancja używana w rolnictwie, ogrodnictwie do zatrzymywania wody oraz minerałów w glebie, hydrożel w uprawie doniczkowych roślin sprawdza się bardzo dobrze;
  • materii organicznej – mogą to być stare siano, skoszona trawa, zrębki, kora, wszystko co się rozkłada można przekompostować 2-3 miesiące i wymieszać z ziemią.

Uprawa warzyw korzeniowych wymaga najpierw zapoznania się z naszą glebą. dlatego wcześniej warto zwrócić jak wygląda ona po deszczach, jakie rośliny na niej rosną oraz jak wyglądają grządki sąsiadów. może się okazać, że od nich dowiemy się szybciej co i jak zrobić aby doprowadzić naszą ziemię do porządku.

Opracowano na podstawie:

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003