Jak uprawiać pomidory na balkonie, tarasie

Smak pomidora prosto z krzaka, co tu dużo mówić, jest wyjątkowy. Mimo, to nie jest on zarezerwowany tylko dla posiadaczy działek. Wiele odmian pomidorów z powodzeniem można uprawiać na balkonie. Sama zwykle do doniczki, oprócz petunii na balkon, wysadzam też kilka krzaczków pomidorów.

Wybór odmiany pomidora na balkon

Z racji ograniczenia przestrzeni na tarasach i balkonach wybieramy odmiany raczej drobnoowocowe. Można się także na większych powierzchniach pokusić o śliwkowe.

Aztek

REKLAMA

Odmiana pomidora koktajlowego o ślicznych żółtych owocach z charakterystycznym „dziubkiem”. Krzak jest mały, zwarty, osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, pęd sztywny, zwykle nie potrzebuje podpór. Nadaje się do pojemników stojących i wiszących.

Maskotka

Czerwono owocowa odmiana pomidora koktajlowego. Ładnie się rozrasta na boki. Idealna do pojemników wiszących. Pomidorki niekiedy nawet dość duże jak na ten typ odmiany, smaczne.

Snow white, Żółta gruszka, Winogronek

Bardzo dobre w smaku pomidorki, koloru żółtego (Winogronek czerwony). Wysokie o wiotkich pędach. Prowadziłam zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Jednak do sadzenia muszą być doniczki minimum 8 l.

Jak sadzić pomidory

Do niskich odmian pojemniki około 5 litrowe, do wysokich polecam 10. Mogą to być wiaderka, czy połamane kosze na śmieci. Taki domowy recykling. Sadzonki pomidorów możemy uzyskać z własnej produkcji albo zakupić je na miejscowym targu, u ogrodnika czy w sklepie ogrodniczym.

Ziemia do pomidorów

Pomidory są żarłoczne, dlatego dajemy im do doniczek bardzo dobrej ziemi (torf odkwaszony). Na spód kładziemy drenaż np. prelit albo kermazyt.

W celu odciążenia doniczek, co jest istotne w przypadku balkonów i tarasów, możemy oprócz tego też prelit/kermazyt wymieszać z ziemią. Około 1/5 objętości.

Pomidory lubią słońce, ale aby otrzymać dobre owoce potrzeba utrzymywać wilgoć w podłożu. Byle nie za bardzo. Uprawa w doniczkach wymaga nawożenia, od momentu kwitnienia, raz w tygodniu nawozem do pomidorów albo do pelargonii.

REKLAMA

Można też wspomóc nawożenie pomidorów obornikiem suszonym. Dostępnym w sklepach ogrodniczych. Rozrabiamy go z wodą i podlewamy nim pomidory (1 garść na 1 l wody).

Podane odmiany nie wymagają cięcia (chyba, że nam przeszkadza rozrośnięta łodyga). Do doniczki z pomidorkiem można posadzić fasolkę szparagową niską, jak jest miejsce (np. z orzełkiem).

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)