Jak walczyć z owocówką śliwkóweczką

Jednym z najbardziej denerwujących szkodników w sadach jest owocówka śliwkóweczka. Jeśli nie chcemy sięgać po ostre środki chemiczne, to walkę powinniśmy zacząć już w czasie sezonu.

Cykl rozwojowy owada

Pierwsza i najważniejszą informacją jaką powinniśmy zdobyć jest wiedza o naszym wrogu. W śliwkach największe szkody wyrządza owocówka śliwkóweczka, niewielki brunatny motylek, który składa jajka w naszym owocku.

kwitnąca śliwka

Są dwa pokolenia w ciągu roku.

Pierwsze na przełomie maja i czerwca, jednak jest to uwarunkowane przebiegiem pogody i w czasie ciepłej wiosny pojawia się nawet w połowie maja. Drugie pokolenie pokazuje się na przełomie lipca i sierpnia.

Owady z pokolenia, które pojawia się w sierpniu zimują na korze drzew i wiosna stanowią pierwszy nalot. Mając tą wiedzę można się zabrać za zwalczanie.

Opryski

Oprysk działa tylko wtedy gdy jest wykonywany w okresie tzw. Czarnej główki. Jak nie jesteśmy pewni czy to ta pora to nie pryskajmy bo szkoda naszego czasu, pracy i pieniędzy.

Wrotycz i czosnek

Dość silnym środkiem na owady jest wywar uzyskany z wrotyczu. Kolejno możemy uzyskać wywar zawierający tomatynę, działającą również na szkodniki. Nie do przecenienia jest też czosnek, który potrafi zniechęcić amatorów śliwek dość skutecznie.

Pułapki

Możemy z powodzeniem stosować żółte lepy z feromonami. Wystawiamy je na drzewach w maju drugi raz w lipcu.

Zbieranie owoców

Usuwanie zarażonych owoców jest też istotnym czynnikiem ograniczającym zasięg występowania owada. Najlepiej rozłożyć po śliwkami spadającymi na murawę firanki, które co 2-3 dni opróżniamy. Najlepiej z dala od sadu.

zebrane śliwki

Kartony stosujemy w sierpniu

Tektura falista jest dobrą pułapką na te owady. Mocujemy ją na korze drzew. Wystarczy obłożyć pień pod koroną w szerokości kilkudziesięciu cm. Owady wejdą tam szukając miejsca do zimowania. W ten sposób wystarczy we wrześniu czy październiku zdjąć ostrożnie kartony, wyrzucić biedronki i złotooki i kartonik spalić z owocówkami.

W ten sposób walczymy z owocówką na innych owocach. Jednak najlepsze rezultaty osiąga się poprzez wszystkie te sposoby stosowane w całym cyklu rozwojowym owada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *