Wieloletnie kwiaty do ogrodu bez wykopywania

Kwiaty zdobią ogród i zapewniają różnorodność. To nie tylko większa odporność ogrodu przed chorobami, ale też miły dla oka widok, który sprawia, że serce w człowieku rośnie. Od czego zacząć więc wzbogacać ogród w kwiaty? Jakie kwiaty wieloletnie wybrać do ogrodu?

Wiosenne kwiaty wieloletnie do ogrodu

Wiosna to czas rozwoju i budzenia się do życia całej przyrody. Wiele gatunków zaczyna kwitnąć właśnie o tej porze. Warto to wykorzystać do ozdoby ogrodu czy rabaty o tej porze roku. Można samemu uzyskać sadzonki wielu z nich, więcej o tym poczytacie w poniższym linku.

Cebulowe

REKLAMA

Tulipany, żonkile, narcyzy warto pochylić się nad nimi i zasadzić kilka sztuk w widocznych miejscach. po kilku latach rozrosną się one na sporej wielkości kępy.

Cebulowe kwiaty, takie jak tulipany należy co kilka lat przesadzać w inne miejsce.

Unikniemy w ten sposób wielu chorób roślin cebulowych.

Miodunka pstra to wieloletni kwiat wiosenny do ogrodu

Kwiaty w kolorze niebieskim i różowym pojawiają się w kwietniu. Natomiast pstrokate liście miodunki zdobią ogród prawie do końca lata.

Miodunka pstra wyróżnia się dekoracyjnym wyglądem liści oraz wielobarwnymi kwiatami.

pierwiosnki bezłodygowe
źr. Ogrodowygaszcz. Pierwiosnki bezłodygowe to małe, ale wcześnie kwitnące kwiaty wieloletnie w ogrodzie.

Pierwiosnki

Trochę zapomniane wiosenne kwiaty, nad którymi warto się pochylić. Pierwiosnki przez większą część roku rosną niepostrzeżenie. Tuż przy samej ziemi rozwija się rozetka małych liści.

Pierwiosnki mają kwiaty na wysokich łodygach, ale są też odmiany bezłodygowe.

REKLAMA

Najlepiej prezentują się rosnąc w grupie.

Kwiaty wieloletnie kwitnące w maju i czerwcu

Późną wiosną i początkiem lata kwitnie wiele gatunków bylin:

  • róże;
  • irysy;
  • liliowce;
  • ostróżki;
  • floksy.

Lato wydaje nam się bardzo rozkwiecone, jednak w rzeczywistości druga połowa lata już nie jest tak kolorowa. W ogrodach zostają niedobitki. Warto więc zwrócić uwagę na kwiaty, które kwitną pod koniec lata oraz na początku jesieni.

irysy
źr. Ogrodowy Gąszcz. Irysy ładnie prezentują się przy ścieżce ogrodowej.

Kwiaty w drugiej połowie lata

Krwawnica pospolita kwitnie na różowo w połowie lata

Gdy my spędzamy dni na wakacjach, w ogrodzie rozpoczyna swoje kwitnienie krwawnica. Wymaga miejsca słonecznego i wilgotnego. Kilkuletni okaz krwawnicy pospolitej jest w stanie osiągnąć do 2 metrów wysokości!

Wzniesione pędy, oblepione różowymi kwiatami wyglądają zjawiskowo i są widoczne z daleka.

Sadziec konopiasty

Kolejna sporej wysokości bylina, która zakwita w połowie lata blado różowymi baldachami. Sadziec konopiasty to prawdziwa stołówka dla motyli spragnionych nektaru. W zestawieniu z krwawnicą i budleją Dawida jest wyśmienitą stołówką dla owadów. W moim ogrodzie jest uwielbiany przez motyle z gatunku paź żeglarz.

REKLAMA
kwiaty krwawnicy
źr. Ogrodowy Gąszcz. Kwiaty krwawnicy pospolitej prezentują się okazale w drugiej połowie lata.

Jesienne wieloletnie kwiaty w ogrodzie

Rośliny jesienią przygotowują się do zimy, większość gubi liście i wyrzuca nasiona. Niektóre wbrew naturze w ramach przygotowań rozpoczynają kwitnienie. Oczywiście najsłynniejsze są wrzosy, ale nie one jedyne kwitną jesienią w ogrodzie…

Wrzosy i wrzośce

Odmiany wrzośców kwitnące jesienią oraz wrzosy są trudne do zastąpienia. Wymagają przepuszczalnego i kwaśnego podłoża. Zazwyczaj miesza się torf kwaśny z dodatkiem piasku w proporcji 3:1. Taka mieszanka zapewnia dobrą przepuszczalność podłoża.

Astry jesienne

Jesień to miły dla oka czas złoconych liści na drzewach, orzechów, żołędzi i kasztanów, w babcinych ogródkach rozkwitają astry jesienne. Kwiaty posiadają budowę podobną do stokrotek, występują w kolorze od bieli po ciemny fiolet.

Róże kwitnące jesienią

Mało znane ale warte polecenia są odmiany róż, które kwitną do samych przymrozków. Bajeczne zdjęcia pąków róż pokryte szronem, to mogą być właśnie odmiany powtarzające kwitnienie końcem początkiem jesieni.

Ogród tonący w kwiatach od wiosny do jesieni jest miłym dla oka miejscem odpoczynku. Większość z nas traktuje ogród jak salon, który codziennie trzeba sprzątać. Co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Ogród powinien być lekko nieuporządkowany, trochę miejsca zostawmy naturze, aby mogła dbać o zachowanie równowagi w nim.

Źródła:http://www.roses.webhost.pl

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

6 Comments:

  1. Dlaczego brak zdjęć. Jak wyglada ta ktwawnica?

  2. A ciekawe co jedza capy? Cap to samiec kozy.

  3. Bardzo podobała mi się ta strona. Porady zastosuje w swoim ogródku. Moni.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)