Wieloletnie kwiaty wiosenne w ogrodzie

Pierwsze miesiące roku w ogrodzie to okres budzenia się większości roślin. Nieliczne gatunki kwiatów wiosennych wybrały sobie właśnie tą porę roku aby zakwitnąć. Warto to wykorzystać i stworzyć pełne koloru wiosenne rabaty.

Jakie gatunki roślin kwitną wczesną wiosną

Wbrew pozorom jest sporo kwiatów kwitnących wczesną wiosną. Poszczególne gatunki mają zróżnicowane wymagania. Dlatego też miejsce w ogrodzie dla kwiatów powinno być dobrane do gatunku, a dokładnie do jego wymagań.

Magnolia gwiaździsta – drzewo zakwitające już w kwietniu

REKLAMA

Kiedy większość roślin dopiero rozwija liście, magnolia gwiaździsta rozwija piękne, białe, pachnące kwiaty.

To jedyne drzewo w moim zestawieniu roślin kwitnących wiosną. Osiąga wysokość nawet kilkunastu metrów! Pasuje do dużych ogrodów jako soliter, prezentuje się dobrze w sąsiedztwie wody.

magnolia gwiaździsta
źr. pixabay. Kwiaty magnolii gwiaździstej pojawiają się przed rozwojem liści, są duże i pachnące.

Magnolie wcześnie kwitnące najlepiej sadzić w miejscach, które są osłonięte od przeciągów, gdyż kwiaty ulegają często przemrożeniu.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Niektóre krzewy również postanowiły wykorzystać wczesne promienie słoneczne, aby wydać kwiaty, zanim większe drzewa rozwiną liście i je zacienią.

Forsycja

Jednym z pierwszych krzewów zakwitających wiosną jest forsycja. Wspominam też o niej w artykule o żywopłotach, sprawdza się w nich doskonale.

Może występować w trzech odmianach kolorystycznych:

  • żółtej,
  • białej,
  • różowej.

Najczęściej spotykamy odmiany żółte w ogrodach, zieleni miejskiej. Natomiast odmiany forsycji różowe i białe to prawdziwe rarytasy w ogrodnictwie i niewiele szkółek je oferuje.

REKLAMA

Forsycja sprawdza się jako krzew na żywopłoty formowane i naturalne.

kwitnaca forsycja
źr. pixabay. Kwitnąca forsycja w pełnej krasie wygląda bardzo efektownie.

Wawrzynek wilcze łyko

Pochodzący z naszych polskich lasów krzew o złowieszczej nazwie wawrzynek wilcze łyko, zakwita wiosną już w marcu, na piękny soczyście różowy kolor. Wawrzynek jest bardzo wartościowy dekoracyjnie, ale trzeba zdać sobie sprawę, że jest równie piękny jak trujący.

Dojrzałe owoce wawrzynka mają atrakcyjny czerwony kolor i do złudzenia przypominają porzeczki. Przez co bardzo łatwo może dojść do tragicznej pomyłki, zwłaszcza w przypadku dzieci. Aby nie tworzyły się owoce, należy obrywać przekwitnięte kwiatostany.

wawrzynek kwitnący
źr. pixabay. Kwitnący wawrzynek wilczełyko. Jeśli mamy go w ogrodzie warto oberwać kwiaty jak tylko przekwitną, aby czerwone owoce nie kusiły.

Oczar

Mniej uroczy znajomy forsycji – oczar, to ciekawy krzew, którego kwiaty pojawiają się wiosną, a nawet w styczniu. Wyglądają bardzo dekoracyjnie na tle zimozielonych roślin. Same kwiaty oczaru są mało urocze, ale za to atrakcyjne, bo nie mają zimą konkurencji.

Oczar pośredni ładnie przebarwia się jesienią na kolor żółtozielony i karminowy. Atrakcyjnie wygląda w zestawieniu z innymi krzewami, zwłaszcza w szpalerach i żywopłotach.

oczar kwiaty
źr. pixabay. Tak wygląda kwitnący oczar. Niepozorne kwiaty, które robią wrażenie tylko dlatego, że kwitną kiedy reszta roślin smacznie śpi.

Kwiaty wieloletnie kwitnące wczesną wiosną

Niepozorne byliny rozwijają się i kwitną wiosną, gdy temperatura dobowa utrzymuje się powyżej 0o C. Większość z nich najładniej prezentuje się rosnąc w dużych skupiskach.

REKLAMA

Krokusy czyli szafrany

Małe fioletowe, białe bądź żółte kielichy wystające na kilka centymetrów nad ziemią zdobią wiosenne trawniki w parkach, prywatnych ogrodach, skwerach i rabatach. Kwitnące wiosną krokusy na górskich łąkach, to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk w świecie przyrody.

Zanim będzie czas na pierwsze koszenie trawy, po krokusach już nie będzie śladu. Krokusy inaczej zwane szafranami są źródłem drogiej przyprawy, którą są wysuszone pylniki tych kwiatów.

Cebulice

Mniej znane, ale równie wartościowe i zasługujące na rozpowszechnienie, są różne gatunki kwiatów z rodzaju cebulica. Zazwyczaj są w kolorze niebieskim, ale trafiają się białe i różowe. W ogrodzie cebulice najlepiej rosną pod koronami drzew.

Ciemiernik

Kwiaty ciemiernika mogą być w kolorze od brudno brązowego, poprzez bordo po kremową zieleń. Mają swoich wielbicieli, mimo że nie rzucają się w oczy, jak kwiaty krokusów. Kwitną zarówno wiosną, a nawet podczas łagodnej zimy.

ciemiernik różowy
źr. pixabay. Ciemiernik różowy wygląda bardzo wdzięcznie, zwłaszcza na niezbyt atrakcyjnym wiosną trawniku czy rabacie.

Miodunka pstra

Kolejny przybysz z polskich lasów. Odmiany ogrodowe wyróżniają się wyrazistymi białymi plamami na ciemnozielonych liściach. Różowe, fioletowe i niebieskie kwiaty pojawiają się już w kwietniu. To cenne źródło pokarmu dla pszczół oraz innych owadów zapylających.

Wiele kwiatów pojawiających się wczesną wiosną może być ozdobą naszego ogrodu. Planując ich zakup należy zadbać o odpowiednie dla nich stanowisko oraz dobrej jakości glebę. Gatunki takie jak miodunka, cebulica czy ciemiernik potrzebują stanowiska, które latem jest osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Sadząc poszczególne gatunki bylin w większych kępach, że będą one lepiej wyeksponowane i dobrze widoczne.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Szukalam az wreszcie znalazlam informacje o podwyzszonej grzadce.Juz ja nawet w swoim ogrodzie zbudowalam.Dziekuje za dobre wskazowki.W przayszlym tygodniu bedzie tam rosla salata,kalarepka i pora.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)