Zero west w ogrodzie – czyli co warto przygarnąć

Wykorzystanie po raz piąty danej rzeczy to praktyka znana naszym babciom. Często jedną rzecz naprawiano 20 razy, a przed wyrzuceniem jeszcze drugie tyle oglądano. Dziś dawanie rzeczom drugiego życia stało się modne, ale przejdźmy do rzeczy. Dlaczego uważam, że robimy śmietnik w ogrodzie?

Czego kategorycznie unikać w ogrodzie

Jak tak przejdę się po uliczkach mniejszych większych miejscowości, delektując się widokiem zadbanych ogrodów. Często skromnych, czasem mało dekoracyjnych. Zdarza mi się trafiać na takie maszkary, że aż muszę je opisać.

Opony w ogrodzie to kitów HIT

REKLAMA

Mówcie co chcecie, ale malowane na złoto, biało, srebro stare opony to są zwykłe śmieci, które należy oddać na ŚMIETNIK. I to niezwłocznie. To jest guma, która brzydko pachnie jak się nagrzeje od słońca. A wygląda tandetnie.

metalowa konewka
W rustykalnym ogrodzie metalowa konewka świetnie uzupełnia drewniany płot.

Plastik czy guma w każdym wydaniu jest ble

Staram się ograniczać do minimum stosowanie plastików w ogrodzie bo to nie należy do zero west w ogrodzie. TO są rzeczy, które długo się rozkładają i jeśli już mają stanowić jego wyposażenie niech już będą. Ale używane i niech służą jak najdłużej. Ot taki mauzer jako zbiornik na wodę, czy tunel foliowy do produkcji pomidorów. Ale karmniki dla ptaków można zrobić z drewna.

Każdy przedmiot z innej parafii

Zdarza mi się trafiać na ogrody pełne przedmiotów, które osobno są jak perełki. Natomiast razem w kupie tworzą bezładną plątaninę stylów, kolorów i wariacji, która wprowadza chaos. A w człowieku oczekującym równowagi indukuje rozbicie dzielnicowe.

Na jakie przedmioty warto się rzucać z okazji zero west

Wszystko co naturalne, warte jest naszej uwagi. I niech Was nie zwiedzie pęknięcie na glinianej doniczce czy połamana deska. Obie rzeczy da się naprawić i zrobić z nich coś przydatnego w duchu zero west w ogrodzie.

ceramika
Doniczki ceramiczne są stylowe.

Przedmioty wykonane z:

  • metalu;
  • gliny;
  • ceramiki;
  • szkła;
  • kamienia;
  • betonu;
  • drewna;
  • innych materiałów naturalnych.

Są warte uwagi i jeśli je nie wykorzystamy u siebie, to zawsze możemy puścić dalej w obieg. Gdzieś tam czeka na nich ogród, w którym znajdą swoje miejsce.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)