Kiedy sadzić byliny ogrodowe

Początki w ogrodzie nigdy nie są łatwe. Zawsze tu coś nam lilię podgryzie, albo samemu przypadkiem się skosi jakiś krzew świeżo posadzony. Zawsze to jest swego rodzaju walka z przeciwnościami. Jednak mądrze gospodarując uda nam się większości problemów zaradzić.

Terminy sadzenia roślin

Najbardziej pożądanymi terminami sadzenia wszystkich roślin w ogrodzie jest jesień i wiosna. Z tego względu, że wtedy jest wystarczająco dużo wody w glebie i nie trzeba chodzić i podlewać. Słońce też nie świeci tak mocno jak w lecie więc byliny ogrodowe nie są narażone na nadmierne parowanie i bez problemów się przyjmują, sadzone w tych terminach. Sadzonki bylin ogrodowych możemy sami pozyskać poprzez siew kwiatów wieloletnich albo zaopatrzyć się w nie w sklepie ogrodniczym.

Wiosenny termin sadzenia bylin

REKLAMA

Jest on równie dobry jak i ten jesienny, ale tylko na terenach gdzie jest duża ilość roczna opadów czyli w Polsce będą to tereny podgórskie. Za to w centrum kraju lepiej sadzić byliny ogrodowe jesienią, bo może się okazać, że wiosenne opady będą symboliczne i trzeba będzie biegać z konewką aż do jesieni.

 

Jesienny termin sadzenia bylin

Najbardziej pożądany czas sadzenia bylin to właśnie jesień. Jest dużo wilgoci w glebie, rośliny mają czas się ukorzenić, nabrać sił i przezimować do wiosny. Zwykle już na drugi rok nasze byliny ogrodowe zakwitną. Jednakże nie należy opóźniać czasu sadzenia, gdyż tuż przed zimą może być zbyt późno aby się zdążyły dobrze ukorzenić przed zimą.

Wybór miejsca dla bylin tak samo ważny jak wybór terminu

Zawsze planując nasadzenie w ogrodzie bylin, drzew krzewów należy wybrać takie miejsce aby ono było jak najbliżej temu gdzie naturalnie dany gatunek występuje. Podam przykład na lilii ogrodowej. Jest to kwiat rosnący z cebuli. Naturalnie rośnie on w widnych lasach, na polanach. Czyli ma żyzną próchniczną ziemię, przepuszczalną i lekko wilgotną, do tego nie rośnie w pełnym słońcu tylko półcieniu. Dlatego w ogrodzie takie samo miejsce mu trzeba znaleźć, nie pod ścianą domu, gdzie będzie za gorąco czy na środku skalniaka.

Pora sadzenia bylin jest tuż, więc zwracam uwagę aby im zawczasu przygotować miejsce, które musi po przekopaniu i odchwaszczeniu poleżeć 2-3 tygodnie aby osiadło. Przed samym sadzeniem można co najwyżej wyrównać powierzchnię grabkami i sadzić rośliny.

źr.pixabay.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)