Kiedy sadzić byliny ogrodowe

Początki w ogrodzie nigdy nie są łatwe. Zawsze tu coś nam lilię podgryzie, albo samemu przypadkiem się skosi jakiś krzew świeżo posadzony. Zawsze to jest swego rodzaju walka z przeciwnościami. Jednak mądrze gospodarując uda nam się większości problemów zaradzić.

Terminy sadzenia roślin

Najbardziej pożądanymi terminami sadzenia wszystkich roślin w ogrodzie jest jesień i wiosna. Z tego względu, że wtedy jest wystarczająco dużo wody w glebie i nie trzeba chodzić i podlewać. Słońce też nie świeci tak mocno jak w lecie więc rośliny nie są narażone na nadmierne parowanie i się bez problemów przyjmują sadzone w tych terminach.

Wiosenny termin sadzenia bylin

Niebieski irys Jest on równie dobry jak i ten jesienny, ale tylko na terenach gdzie jest duża ilość roczna opadów czyli w Polsce będą to tereny podgórskie. Za to w centrum kraju lepiej sadzić jesienią, bo może się okazać, że wiosenne opady będą symboliczne i trzeba będzie biegać z konewką do jesieni.

Jesienny termin sadzenia bylin

Najbardziej pożądany czas sadzenia bylin to właśnie jesień. Jest dużo wilgoci w glebie, rośliny mają czas się ukorzenić, nabrać sił i przezimować do wiosny. Zwykle na drugi rok już pojawiają się kwiaty. Jednakże nie należy opóźniać czasu sadzenia, gdyż tuż przed zimą może być zbyt późno aby się zdążyły byliny dobrze przyjąć przed zimą.

Wybór miejsca dla bylin tak samo ważny jak wybór terminu

Zawsze planując nasadzenie w ogrodzie bylin, drzew krzewów należy wybrać takie miejsce aby ono było jak najbliżej temu gdzie naturalnie dany gatunek występuje. Podam przykład na lilii ogrodowej. Jest to kwiat rosnący z cebuli. Naturalnie rośnie on w widnych lasach, na polanach. Czyli ma żyzną próchniczną ziemię, przepuszczalną i lekko wilgotną, do tego nie rośnie w pełnym słońcu tylko półcieniu. Dlatego w ogrodzie takie samo miejsce mu trzeba znaleźć, nie pod ścianą domu, gdzie będzie za gorąco czy na środku skalniaka.

Pora sadzenia bylin jest tuż, więc zwracam uwagę aby im zawczasu przygotować miejsce, które musi po przekopaniu i odchwaszczeniu poleżeć 2-3 tygodnie aby osiadło. Przed samym sadzeniem można co najwyżej wyrównać powierzchnię grabkami i sadzić rośliny.

1 Komentarz:

  1. Pingback: Kiedy siać kwiaty wieloletnie » OgrodowyGaszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *