Jak i kiedy siać groszek cukrowy

Smaczne zielone ziarenka, słodkie i soczyste, mniam! Uprawa groszku cukrowego to bułka z masłem. Można go siać nawet na balkonie w większej skrzynce czy donicy.

Do jedzenia bezpośrednio nadają się odmiany cukrowe bez wyściółki pergaminowej. Mają one tą zaletę, że dłużej są słodkie i można jeść całe strąki. Ponadto liście młode groszku nadają się na sałatkę. Są słodkie i delikatne.

Kiedy siać groszek cukrowy

REKLAMA

Ludowe powiedzenie głosi „kto sieje groch w marcu – ten zbiera w garncu, kto sieje w maju – ten zbiera w jaju”. To tyle jeśli chodzi o termin siewu groszku zielonego. W kwietniu możemy też siać groszek nie martwiąc się o plon ze strąków. Groszek znosi śnieg, temperatury na minus 5, a nawet mniej.

Kwitnący groszek cukrowy
źr. Ogrodowygaszcz.pl Groszek cukrowy wysiany wczesną wiosną kwitnie obficie.

Siew groszku w maju

Przeznaczając groszek na sałatkę nie wiąże nas tak bardzo termin i możemy siew powtarzać co 2-3 tygodnie aż do września. Dzięki temu będziemy mieć smaczne liście na sałatkę do śniadania czy obiadu. Należy tylko zadbać o podlewanie grządki z groszkiem w czasie upałów.

Jak siać groszek

Nasiona groszku można przed siewem namoczyć w wodzie. Dzięki temu szybciej puści on korzonki i wykiełkuje. Wczesny siew groszku chroni strączki przed atakiem pachówki strąkóweczki.

Przygotowanie miejsca pod siew groszku

Glebę należy spulchnić, następnie nawieźć startową dawką nawozów do warzyw, albo przygotować gnojówkę z kompostu/obornika. Na słabych glebach kompost przekopujemy z glebą przed siewem groszku.

Nawożenie groszku

Mimo, że groszek jest rośliną która współpracuje z bakteriami Rhizobium, wiążącymi azot z powietrza. Mimo to warto zapewnić mu w początkowej fazie wzrostu nawóz azotowy. Może to być nawóz w formie gnojówki roślinnej. Podlewamy groszek nawozem płynnym na glebę, jeśli jest sucho wcześniej warto podlać wodą.

groszek cukrowy łuskany
źr. pixabay. Groszek nawieziony w pierwszych fazach wzrostu plonuje obficie.

Głębokość siewu groszku

Podkiełkowane nasiona o wiele szybciej pokażą się na powierzchni. Głębokość siewu groszku nie powinna przekraczać 3x grubości nasion, inaczej wschody są utrudnione. Groszek jest ulubionym przysmakiem ptaków, od bażantów po gawrony i gołębie wiejsko miejskie. Po siewie, grządkę należy okryć białą agrowłókniną, siatką bądź drobnymi gałązkami.

Odmiany groszku

Smak groszku w dużej mierze zależy od odmiany, których na rynku jest sporo. Warte uwagi są te do spożycia na surowo, odmiany cukrowe jak Iłowiecki czy Cud Kelvedonu. Odmiany na zupę to Szcześciotygodniowy, Telefon.

REKLAMA

Tyczki do groszku

Podpórki na groszek pnący warto przygotować zanim go posiejemy, aby później nie zruszać korzeni roślin. Wystarczy wysokość podpór od około 1 metra nad ziemię do 1,5. Po uprzątnięciu groszku wykorzystać podpórki na ogórki. Dzięki temu ogórki nam się nie pobrudzą i mniej chorują.

groszek pnący
źr. Ogrodowygaszcz.pl Groszek pnie się bardzo dobrze po podporach. Tu zrobiono stelaż z wierzbowych gałęzi.

Groszek zbieramy gdy tylko zacznie narastać. Odmiany cukrowe szybciej, łuskowe muszą odpowiednio narosnąć. Zagrożeniem dla groszku jest pachówka strąkóweczka, która niszczy nam plon zasiedlając strąki. Dlatego warto wykonać i zawiesić w groszku pułapki i żółte lepy, które będą nam nie tylko wyłapywać część szkodników. Ale też dzięki nim zobaczymy czy dany szkodnik pojawił się nam na ogrodzie.

źródła:

Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003

https://podr.pl/wp-content/uploads/2021/02/Integrowana-ochrona-grochu-PDF.pdf

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

3 Comments:

  1. Bardzo dobre porady jesli chodzi o uprawe groszku.Tak on jest bardzo smaczny i nie potrzebuje zbyt duzej grzadki.W przyszlym roku zastosuje zolte lepy na szkodniki.

  2. Bardzo ciekawy artykuł, zawarte w nim wszystkie zasady uprawy groszku jak i możliwe problemy, które można napotkać. Oj tak podpory sa bardzo ważne – bez nich groszek zawiązuje mniej strąków, kładzie się na ziemi.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)