Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Trawnik wygląda jak ciasto leśny mech? To musi być kret… a sposobów na niego jest mnóstwo. Jednak nie taki diabeł straszny jak to z okna widać, bo okazuje się, że może być gorzej!

Sposób na kreta

Od razu rozwieję Wasze nadzieje na cudowny środek, po którym wasz kret odejdzie w siną dal. Po prostu cudowny środek odstraszający krety nie istnieje!

Co działa na krety wabiąco?

REKLAMA

Uświadomić sobie trzeba, że kret to zwierzę, jego głównym celem jest:

 • jedzenie;
 • rozród;
 • miejsce do założenia gniazda.

Jeśli jest jedzenie, to znaczy, że to dobre miejsce na rozród. Wniosek z tego prosty. Jeśli w Waszym ogrodzie kret znajdzie jedzenie, to szybko pojawią się małe kreciki.

Krety będą pracowicie przekopywać ogród, aż skończy się jedzenie.

Co jedzą krety?

Już wiemy dlaczego kret traci czas i siły, aby tworzyć kopce w ogrodzie (kopce to swego rodzaju pułapki na robaki). Więc pasuje przyglądnąć się, co u kretów ląduje w garnku? A jest to całkiem ciekawy jadłospis, który w ślad za Wikipedią i paroma innymi źródłami wymieniam poniżej:

 • dżdżownice;
 • larwy owadów;
 • turkucie podjadki;
 • pędraki;
 • myszy;
 • ślimaki;
 • żaby;
 • pająki;
 • inne drobne kręgowce.

Po prostu, co mu w tunel wpadnie, to ze smakiem zje. A to, co zjada kret, niekoniecznie chcecie mieć w ogrodzie. Uwierzcie mi na słowo.

Najprostszy sposób na kreta

Jeśli nic nie działa, a kopce kreta sprawiają, że relanium (lek uspokajający) jest za słabe, to mam złotą radę:

Sprzedaj ogród.

REKLAMA

Albo zamykaj oczy, gdy idziesz do ogrodu.

W obu przypadkach nie widać kopców kreta 😊 dobra, żarty na bok, bierzemy się za robotę!

Naturalny wróg kreta

Jak to w przyrodzie bywa, każdy ma swojego wroga. Krety padają łupem zwierząt drapieżnych. Nawet tych domowych, jak kot czy pies, a ponadto:

 • lis;
 • myszołów;
 • kuna;
 • łasica;
 • tchórz.

I pewnie jeszcze kilka innych zwierząt, ale mając do wyboru kunę na strychu czy kreta w ogrodzie – to zdecydowanie polecam kreta.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu

W sklepach można kupić multum różnych odstraszaczy na kreta, jednak pewnie by trzeba je umieszczać co kilka metrów w ogrodzie, a to może zrobić dziurę w kieszeni.

Nieprzyjemny zapach odstraszy kreta, na przykład chloru. Wystarczy namoczyć płatek kosmetyczny płynem łazienkowym o zapachu chloru i włożyć w korytarz.

REKLAMA

Jednak ten kij ma dwa końce…

Wiele roślin jest wrażliwa na nadmiar chloru w glebie i jak się rozkręcimy za bardzo, to efekt może nas niemiło zaskoczyć.

Druga sprawa to robaki, które lądują w żołądkach kretów. Turkucie czy pędraki robią w ogrodzie o wiele więcej szkód niż krety.

Jakie zwierzęta są gorsze od kreta

A teraz mam dla Was kilka smaczków i ciekawostek. Bo przecież nie samym kretem ogród żyje. Zadałam na jednej grupie, na Facebooku pytanie, co jest gorsze od kreta? O innych bywalcach ogrodu pisałam też na https://ogrodowygaszcz.pl/dzikie-zwierzeta-w-ogrodzie/.

Karczowniki

To taki szczur, który tworzy pod ziemią korytarze na tyle szerokie, że mniejszy pies wejdzie do środka. Karczownik pożera na swojej drodze WSZYSTKO, nawet kij od szczotki…

Wykurzyć karczownika jest jeszcze trudniej niż kreta. Wiem, walczę z nim, a moje straty to 3 brzoskwinie, kilka jagód kamczackich, cały warzywnik i nerwy.

Turkucie podjadki

Chcecie mieć pustynię w ogrodzie? Turkuć podjadek zapewni Wam to bardzo szybko. Nawet zapalony wędkarz Was nie uratuje (turkuć to ponoć świetna przynęta na suma).

Kojarzycie klip z filmu „I`m Legend”? Ten, jak gość idzie przez ponury krajobraz. – Tak może wyglądać nawet pół hektara po ataku turkucia podjadka.

turkuć podjadek w ogrodzie
Turkuć podjadek urodą nie grzeszy, za to na sumieniu ma sporo ogrodowych roślin.

Bobry

Kiedyś bobry występowały masowo i kształtowały obraz dolin rzecznych, potoków etc. Dziś widok żeremi na potoku to atrakcja turystyczna. Pod warunkiem, że potok nie płynie Wam za domem…

Budowanie domów nad potokiem to błąd logiczno-poznawczy. Nie znasz bobra i nie wiesz do czego jest zdolny.

Żeremia bobrowe
Żeremia na potoku. I teraz pytanie: martwić się powodziami już, czy za chwilę?

Szarańcza

W Polsce masowe występowanie szarańczy nie jest problemem i jako tako nie stanowi zagrożenia. Jednak patrząc na ocieplenie klimatu, mamy szansę się załapać na tą plagę egipską.

Ślimak luzytański

Obślizgłe, rude, wszystkożerne ślimory to koszmar. Czyści uprawy i kieszenie. Nie wiem czy wiecie, ale te ślimaki to gatunek inwazyjny, który zagraża naszym rodzimym zwierzętom.

ślimak luzytański
Obrzydliwe, prawda? A jakie wredne te bestie, potrafią z grządki sałaty zrobić gołożer. Mają też paskudne praktyki, zjadania siebie nawzajem, brrrr.

Potrafi wejść do ptasich gniazd leżących na ziemi (skowronek) i zjadać maleństwa żywcem. Rodzice pisklaków nie znają tego wroga i nie wyrzucają go z gniazda, ale jest szansa, że zdążą się dostosować, zanim wyginą.

Pewnie się jeszcze kilka gatunków zwierząt znajdzie, które są gorsze od kreta. Nie opisałam saren i dzików, one też potrafią wyrządzić szkody. Wiedzą to zwłaszcza rolnicy. Ja wychodzę z założenia, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Dlatego po przejściach z turkuciami traktuję kopce kreta jak proporczyki armii przyjaciela, która przyszła mi na odsiecz. Możecie się ze mną nie zgadzać, ale poczekam, aż zmienicie zdanie na temat kreta 😀

PS. Polecam krzaczek melisy, herbatka z liści sprawia, że kopce kreta nie są takie wielkie.

Źródła:

Zdj własne i pixabay.com

Wikipedia

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)