Kwitnące krzewy do ogrodu – krzewuszka

Kwiaty w ogrodzie, to nie tylko byliny czy jednoroczne. Swoje do powiedzenia mają również krzewy ozdobne. krzewuszka posiada bardzo ładne kwiaty w formie dzwonków, pojawiające się na przełomie maja i czerwca.

Dorasta nawet do ponad 1 metra wysokości oraz prawie takiej samej rozpiętości. Wielkość krzewuszki zależy też od odmiany i sposobu cięcia.

Jak kwitnie krzewuszka

Kwiaty najczęściej różowe w kształcie trąbek czy dzwonków, wyrastają z pąków na prawie całej długości pędu. Czasem jest ich więcej jak liści. Po przekwitnięciu krzewuszkę należy przycinać, aby wytworzyła pąki na rok następny.

Kolory kwiatów krzewuszki

Krzewuszki mogą mieć kwiaty w kolorze:

  • białym – Candida Weigela, Ebony and Ivory
  • czerwonym – Bristol Ruby Weigela,
  • różowym – Nana purpurę, Victoria, Pink Pricess
  • pomarańczowym – All Summer Peach,
  • żółtym – Middendorfa,
  • fioletowym – Golden Jeans.

Jak więc widać jest całkiem sporo odmian o barwnych kwiatach. Gdyby jednak ktoś czuł niedosyt to istnieją odmiany krzewuszki o barwnych liściach.

Odmiany krzewuszki o ciekawych liściach i małym pokroju

Kolor kwiatów krzewuszki to jedno.

  • Variegata – odmiany takie jak Monet posiadają dwubarwne liście biało zielone lub żółto zielone,
  • Rubra lub purpurea – Aleksandra, Wine and Roses, Ebony and Ivony – mają liście wybarwione na karminowo;
  • Golden – czyli krzewuszka o liściach wybarwionych na żółtozielono jak chociażby wspomniana wyżej Golden Jeans;
  • Nana – tym mianem określa się niskopienne odmiany roślin, krzewuszka występuje w odmianie variegata, purpurea.
Dwie odmiany krzewuszki: variegata i golden.

Co o krzewuszkach powinien wiedzieć każdy posiadacz ogrodu?

Tajniki uprawy roślin wbrew pozorom nie leżą w jak najlepszym nawozie czy wyszukanych ziemiach. Wiedzą tajemną są podstawy fizjologii roślin. Czyli dobranie im takiego siedliska, w którym będą czuły się najlepiej. Każdy krzew kwitnący ma swoje wymagania, które należy mu zapewnić, aby móc podziwiać jego piękno.

Nasłonecznienie

Krzewuszka cudowna radzi sobie dobrze w pełnym słońcu, ale też bardzo dobrze znosi półcień. Ta roślina nie zawiedzie was miejscach gdzie słońce świeci tylko przez pół dnia.

Podlewanie

Gleba glebie nierówna, zazwyczaj dopiero po roku obserwacji jesteśmy w stanie określić jakie warunki glebowe panują w poszczególnych miejscach ogrodu. Adekwatnie do obserwacji możemy je też kształtować. Krzewuszka cudowna lubi ziemię lekko wilgotną, ale przepuszczalną.

Znam miejsca gdzie rośnie ona przy ruchliwej trasie, jak i między drzewami gdzie wilgoć jest praktycznie na stałym poziomie. W obu miejscach krzewuszka radzi sobie całkiem dobrze, ale ta pod drzewami kwitnie obficiej.

Kwitnąca krzewuszka jest cudna,

Nawożenie

Osobiście nawożę krzewuszkę dwa razy w roku.

Wiosną gdy zaczyna kwitnąć, wtedy też jeśli jest susza podlewam też krzew. Wodę leję w godzinach porannych pod roślinę, aby nie uszkodzić kwiatów.

Drugą dawkę nawozu daję w formie płynnej po przycinaniu krzewuszki. Roślina po przycięciu chętnie pobiera składniki pokarmowe, aby odbudować swoją strukturę oraz zawiązać pąki kwiatowe na rok następny.

Przycinanie krzewuszki

Krzewuszkę przycina się w dwóch terminach:

Wczesna wiosna – wycinamy uschnięte pędy, żywych nie ruszamy! gdyż na nich są pąki kwiatowe.

Po przekwitnięciu – do 2 tygodni po przekwitnięciu usuwamy pędy, na których w danym roku były kwiaty, ścinamy na około 1/3 wysokości od ziemi.

Stary krzew – rosochate, nieprzecinane co roku krzewuszki należy przyciąć zdecydowanie, usuwamy nisko 15 cm nad ziemią najgrubsze pędy, średnio grube skracamy o 2/3 długości.

Krzewuszka cudowna jest ciekawym krzewem do ogrodu, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Cięcie krzewuszki jest bardzo proste. Wystarczy po przekwitnięciu usunąć pędy, na których były kwiaty. Podczas tego zabiegu nawozimy krzewy nawozem wieloskładnikowym i koniec roboty, aż do wiosny następnego roku.

Zdjęcia: pixabay.com