Wierzba, to roślina miododajna, którą warto mieć w ogrodzie

Kiedyś każde cieki wodne w Polsce porastały wierzbowe zarośla. A w nich pyszniły się gatunki takie jak wierzba iwa, biała, krucha, wiciowa i wiele innych. Wierzba to nie tylko ozdobny krzew czy drzewo.

Posiada miododajne kwiaty, które u niektórych odmian pojawiają się już nawet w marcu (wierzba iwa)! Jest to pierwszy obok leszczyny, pożytek dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających.

Czy wierzba to tylko roślina miododajna?

REKLAMA

Wierzba to ten rodzaj roślin, która jest rozdzielnopłciowa i dwupienna. Czyli jeśli dany osobnik ma kwiaty męskie, to będzie miał tylko męskie. Oba mają po dwa miodniki. Wydajność miodna wierzby to do 35 kg na 1 ha. Natomiast pyłku nawet 10 kg więcej!

kwitnąca wierzba
Wierzba to drzewo miododajne, chętnie odwiedzane przez owady.

Wierzba to też roślina zielarska

Kora wierzby zawiera salicynę, z której kiedyś wyrabiano kwas acetylosalicylowy. W medycynie ludowej znane od wieków właściwości wierzby, dlatego też je wykorzystywano. Z czasem weszły do farmakopei. Obecnie w medycynie wykorzystuje się raczej syntetycznie pochodne salicyny.

Syrop z bazi

Kwiat wierzby – Flos Salicis (Amentum Salicis) w praktycznej terapii « Medycyna dawna i współczesna (rozanski.li)

Powtarzając za dr Różańskim warto wspomnieć iż wierzba jest też składnikiem mieszanek ziołowych przydatnych do leczenia przeziębienia.

Korę zbiera się w marcu, kwiaty czyli bazie można jak są jeszcze białe lub już żółte.

Wierzba bazie
Wierzba to też roślina lecznicza, z której można robić napary, syropy.

Wierzba w ogrodzie

Rodzaj Salix, do którego należy wierzba, preferuje w większości miejsca podmokłe. Dlatego w naturze spotkać je można tam, gdzie ziemia dobrze utrzymuje wilgoć, wzdłuż cieków wodnych, stawów, oczek wodnych zagłębień terenu, gdzie woda opadowa utrzymuje się dłuższy czas.

Sadząc wierzbę w ogrodzie szukajmy miejsca wilgotnego

Najładniej wygląda wierzba, która rośnie w miejscu wilgotnym. Dlatego starajmy się tak dopasować dla niej miejsce, które zapewni jej wilgoć w korzeniach.

REKLAMA

Czym ściółkować wierzbę?

Jednym z podstaw w pielęgnacji wierzby w ogrodzie jest zapewnienie jej wilgoci. Dlatego warto zastanowić się nad ściółkowaniem. Dla wierzby najlepszą ściółką będzie:

Kora  i zrębka – to najlepsza ściółka dla wierzby, jest naturalna, dolne warstwy rozkładają się powoli dostarczając do ziemi naturalnego nawozu i co najważniejsze to zatrzymuje skutecznie parowanie wody z ziemi;

Kamień – zdecydowanie najmniej polecany, w mokrej  naturalnie ziemi może być, ale pod warunkiem że jest biały, aby nie dochodziło do przegrzania ziemi wokół korzeni;

Agrowółknina syntetyczna – w ogrodzie zdecydowanie odradzam stosowania plastiku, w jakiejkolwiek postaci, gleba pod nią staje się zbita i zanika w niej życie;

Agrotkanina naturalna – wybór naturalnych tkanin do ogrodu nie powala na kolana, ale szukając dogłębnie pokłady Internetu można coś tam wyłuskać np. kokosową, konopną;

Kartony – jak najbardziej nadają się tworzenia warstwy chwastoopornej, jednak ich dekoracyjność zostawia wiele do życzenia dlatego warto je połączyć z korą czy zrębką.

REKLAMA

Duże odmiany wierzb polecam sadzić z dala od dachów, podjazdów etc. Jesienią bardzo śmiecą i niestety sprzątanie drobnych listeczków daje w kość.

Niby pospolita zwykła wierzba chciałoby się przejść obok niej obojętnie. Jednak jak praktycznie każda roślina ma zastosowanie nie tylko dekoracyjne. Po prostu wśród roślin jeszcze wiele zostało do odkrycia. Dlatego zanim wytniemy kolejną wierzbę bo nam „śmieci” przypomnijmy sobie czy wiosną nie jest to czasem mocno oblegane drzewo.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)