Gdy marzy nam się taczka buraczków, to pierwsze co należy zrobić, to przygotować pod nie grządkę. Więc zaczynamy od sprawdzenia co w naszej ziemi piszczy.
Przygotowanie gleby pod buraczki ćwikłowe
Buraczek ćwikłowy lubi:
- dobrą glebę;
- dobrze uprawioną;
- pulchną.
Za to burak ćwikłowy źle rośnie:
- miedzy kamieniami;
- w suchej glebie;
- w piasku;
- w ciężkiej glinie.
Gdy mamy kiepską ziemię, to marzec jest idealnym momentem aby wysypać sobie na działce kilka kubików humusu. Po 2 tygodniach od rozplantowania można siać w nim nasiona warzyw.
Termin siewu buraczków
W tunelu na botwinkę wysiać buraczki można jak już jest w miarę ciepło. Kilkustopniowe przymrozki nie zrobią na nich wrażenia. Mi w ogrodzie stare buraki nawet zimują!
Wysiewam buraczki po rządku co 2 tygodnie do końca maja.
Jak ja sieję buraczki?
Do tej pory siałam nasionka grzecznie w rządkach, ale teraz postanowiłam zrobić to gniazdowo. Czyli za pomocą tej dużej wytłaczanki na jajka zrobię sobie na grządce dołki i w nich będę umieszczać po 3 ziarenka.
W czasie gdy buraczki będą mieć korzonki wielkości rzodkiewki wyrwę 2 z nich, tego największego i najmniejszego na botwinkę. Za to średniego zostawię niech rośnie na ćwikłę, barszcz czy sałatkę.
Ostatni termin siewu buraczków ćwikłowych
Po raz ostatni buraczki ćwikłowe wysiewam na przełomie maja i czerwca. Rosną do późnej jesieni. Wtedy część zużywam na przetwory, a resztę zostawiam i na bieżąco je wykopuję. Myszy i inne potwory też z tego korzystają (bo mam leniwego kota). Więc pewnie zrezygnuję z karmienia gryzoni i w tym roku wykopię wszystkie.
Najlepsze buraczki
Mimo iż ważący prawie 1 kg burak robi spore wrażenie na każdym, to ja i tak ograniczam ich wzrost. Najlepsze są bowiem w smaku buraczki takie średniej wielkości.
Ważne aby burak do jedzenia miał
Mało włókna, dużo mięsa i był czerwony. Chociaż pomarańczowe buraki też są fajne, lubię je dodawać do sałatki. Więc nie ma się co ograniczać do jednego modeli czy koloru i warto sięgnąć po inne odmiany buraka.
Kiedy burak nie ma korzenia? Albo posialiśmy odmianę liściastą, albo problem z glebą:
- za sucho;
- za mokro;
- zbyt zwięzła (glina);
- zbyt dużo nawozu.
Obornika nie dajemy pod buraki ani żadne okopowe. Za dużo jak dla niego azotu, po drugie to sprzyja nicieniom. Najważniejsze dla buraka to wilgoć w trakcie wschodów. Nie nadrobi tego wodą w późniejszych etapach wzrostu.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.