Kiedy siać buraczki ćwikłowe?

Gdy marzy nam się taczka buraczków, to pierwsze co należy zrobić, to przygotować pod nie grządkę. Więc zaczynamy od sprawdzenia co w naszej ziemi piszczy.

Przygotowanie gleby pod buraczki ćwikłowe

Buraczek ćwikłowy lubi:

 • dobrą glebę;
 • dobrze uprawioną;
 • pulchną.
REKLAMA

Za to burak ćwikłowy źle rośnie:

 • miedzy kamieniami;
 • w suchej glebie;
 • w piasku;
 • w ciężkiej glinie.

Gdy mamy kiepską ziemię, to marzec jest idealnym momentem aby wysypać sobie na działce kilka kubików humusu. Po 2 tygodniach od rozplantowania można siać w nim nasiona warzyw.

Buraczki ćwikłowe można siać do końca maja, a nawet i później.

Termin siewu buraczków

W tunelu na botwinkę wysiać buraczki można jak już jest w miarę ciepło. Kilkustopniowe przymrozki nie zrobią na nich wrażenia. Mi w ogrodzie stare buraki nawet zimują!

Wysiewam buraczki po rządku co 2 tygodnie do końca maja.

Jak ja sieję buraczki?

Do tej pory siałam nasionka grzecznie w rządkach, ale teraz postanowiłam zrobić to gniazdowo. Czyli za pomocą tej dużej wytłaczanki na jajka zrobię sobie na grządce dołki i w nich będę umieszczać po 3 ziarenka.

W czasie gdy buraczki będą mieć korzonki wielkości rzodkiewki wyrwę 2 z nich, tego największego i najmniejszego na botwinkę. Za to średniego zostawię niech rośnie na ćwikłę, barszcz czy sałatkę.

Ostatni termin siewu buraczków ćwikłowych

Po raz ostatni buraczki ćwikłowe wysiewam na przełomie maja i czerwca. Rosną do późnej jesieni. Wtedy część zużywam na przetwory, a resztę zostawiam i na bieżąco je wykopuję. Myszy i inne potwory też z tego korzystają (bo mam leniwego kota). Więc pewnie zrezygnuję z karmienia gryzoni i w tym roku wykopię wszystkie.

REKLAMA

Najlepsze buraczki

Mimo iż ważący prawie 1 kg burak robi spore wrażenie na każdym, to ja i tak ograniczam ich wzrost. Najlepsze są bowiem w smaku buraczki takie średniej wielkości.

Najlepsze buraczki są takie średniej wielkości.

Ważne aby burak do jedzenia miał

Mało włókna, dużo mięsa i był czerwony. Chociaż pomarańczowe buraki też są fajne, lubię je dodawać do sałatki. Więc nie ma się co ograniczać do jednego modeli czy koloru i warto sięgnąć po inne odmiany buraka.

Kiedy burak nie ma korzenia? Albo posialiśmy odmianę liściastą, albo problem z glebą:

 • za sucho;
 • za mokro;
 • zbyt zwięzła (glina);
 • zbyt dużo nawozu.

Obornika nie dajemy pod buraki ani żadne okopowe. Za dużo jak dla niego azotu, po drugie to sprzyja nicieniom. Najważniejsze dla buraka to wilgoć w trakcie wschodów. Nie nadrobi tego wodą w późniejszych etapach wzrostu.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)