Czosnek niedźwiedzi to roślina, która przez mojego bloga Ogrodowy Gąszcz przewija się od czasu do czasu. Na grupie Ogrody Działki Balkony też często wypływa temat jego uprawy. Natomiast dziś chcę Wam przybliżyć jego skład i właściwości, a na koniec podaję kilka przepisów na wykorzystanie tej rośliny w kuchni.
Powód 1. Co decyduje o właściwościach zdrowotnych czosnku niedźwiedziego?
W czosnku niedźwiedzim znajdziemy takie substancje jak:
- ursalina – olejek eteryczny;
- alliina;
- cysteina;
- witamina B;
- witamina C;
- selen;
- saponiny.
Bogate w te substancje liście są nie tylko chętnie spożywane przez nas, ale też od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej. Chcecie wiedzieć więcej? Czytajcie dalej.
Powód 2. Medycyna Rosyjska
W książce Rośliny lecznicze i bogate w witaminy możemy wyczytać iż czosnek niedźwiedzi był stosowany w takich przypadkach jak:
- leczenia ran i odleżyn;
- schorzeniu żołądka;
- stymulujący łaknienie;
- sok z czosnku działa bakteriobójczo;
- ziele stosowane było też jako lek na biegunki.
Fungistatyczne działanie czosnku wykorzystywano też do leczenie roślin
Z wyżej wymienionej książki doczytać możemy, że właściwości czosnku były przydatne też w ogrodnictwie i rolnictwie. Wykazuje on właściwości hamujące rozwój bulw ziemniaka oraz działa grzybobójczo na mączniaka winorośli, a także wykazuje działanie na zarazę ziemniaczaną. Być może warto go wykorzystać w uprawie pomidora? Jak będę miała nadmiar liści to sprawdzę jak to działa.
Powód 3. Medycyna Polska
W Polsce czosnek niedźwiedzi opisano jako roślinę na pewno w XVII wieku, a możliwe, że i wcześniej ktoś o niej napomknął. Obecnie badania na temat składu roślin i opisywaniu ich właściwości prowadzi dr Henryk Różański w Krośnie. Najlepiej mi podać link do artykułu jego autorstwa, w którym opisuje czosnek niedźwiedzi. Współczesna nauka odkrywa przed nami świat przyrody, dzięki temu możemy dowiedzieć się jakie skarby posiadamy w naszym ogrodzie.
Powód 4. Smacznie i zdrowo czyli co zrobić można z czosnku niedźwiedziego
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani co do tego czy warto mieć w ogrodzie nawet kępę czosnku to zapraszam Was w mega podróż kulinarną. Specjalnie dla Was wybrałam ciekawe przepisy z blogów kulinarnych. Ruszajmy w podróż ze smakiem!
Makaron z czosnkiem niedźwiedzim, idealnie komponuje się w takim daniu zamiast bazylii.
Pesto z czosnku niedźwiedziego to idealny dodatek do makaronu czy sałatek, a jak wyśmienicie smakuje z grzankami… mmm.
Kiszony czosnek niedźwiedzi – ja robię to tak samo jak ogórki, również spożywam go tak jak ogórki, świetnie do kiszenia nadają się młode ogonki.
Oliwa z czosnkiem niedźwiedzim – oliwę z oliwek, a czasem jak mi zostanie z suszonych pomidorów zlewam do jednego słoika i jak jest sezon na czosnek wkrajam go do słoika. Po kilku tygodniach mamy świetną oliwę do doprawiania potraw.
Twarożek z czosnkiem niedźwiedzim – te dwa składniki tworzą udany duet, można też zamiast sera białego dać tofu.
Jajko z czosnkiem niedźwiedzim również komponuje się nieźle. Robię z niego sos na bazie majonezu do jajek, można podkręcić go chrzanem albo rzeżuchą. Ma wtedy nie tylko ładny kolor, ale też lekko pikantny smak. Zwyczajnie blenduję posiekany czosnek z majonezem i serkiem mascarpone. Do smaku dodaję sól i pieprz. Aż mi ślinka poleciała. Szkoda tylko, że jak piszę ten artykuł, to jest styczeń i czosnku pod śniegiem nawet nie widać.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.