Jakie kwiaty na Narodowe Święto Niepodległości

Mimo, że to blog ogrodniczy, to powstaje on w Polsce i dlatego też będzie subiektywny wpis o naszym patriotyzmie. Dokładniej o kwiatach na Święto Niepodległości.

Opaczne podejście do dóbr narodowych

Fajnie, że w książkach do szkoły dla dzieci dużo się mówi o naturze, potrzebie jej ochrony i jej roli w naszym życiu. Jednak głęboko zabolała mnie jedna rzecz: albo raczej zdanie…

REKLAMA

„za niszczenie pomników przyrody grożą surowe kary”

To bardzo smutne, że wpajamy naszym dzieciom taki sposób ochrony przyrody. Moim SUBIEKTYWNYM zdaniem, powinno być napisane.

Pomniki przyrody są naszym wspólnym dobrem, z którego jesteśmy znani na świecie i dlatego powinniśmy otaczać je troską i dbać o nie. A także chronić przed zniszczeniem.

Musiałam się wyżalić, wybaczcie.

Jakie kwiaty kojarzą się z Polską?

Czy są szczególne gatunki roślin, które w Polsce obdarzamy szczególnym pietyzmem? Zaglądając obecnie do ogrodów można stwierdzić, że najbardziej powszechną rośliną jest…

Tuja.

Żywotnik bardzo dobrze sprawdza się jako tło dla innych roślin, zwłaszcza kwiatów. Jednak na Święto Niepodległości warto wybrać bardziej uroczyste kwiaty.

Róże jako numer jeden wśród kwiatów na Święto Niepodległości

Jako, że ten dzień jest wyjątkowy, to właśnie róża jako królowa ogrodów powinna być na pierwszym miejscu w tym dniu w stroikach, bukietach i wieńcach. Z uprawą róż w polskich ogrodach wiąże się długa tradycja.

REKLAMA
róże

W dworskich ogrodach chętnie sadzono róże, tworząc z nich długie i barwne rabaty. Niestety większość z nich nie przetrwała do dziś. Zawsze jednak można wrócić do tej tradycji.

Lilie i kalie

Standardowo w uroczystych wieńcach lądują wraz z różami często jeszcze te dwa gatunki kwiatów. Są one oczywiście pozyskiwane ze szklarni, czemu nie ma się co dziwić, skoro święto przypadło akurat na taką, a nie inną porę roku.

Jakie kwiaty posadzić przed pomnikiem, aby zakwitły na Święto Niepodległości?

Dwa dni w roku są najważniejsze, początek maja oraz listopada. W tych dwóch terminach kwitną całkiem inne rośliny i o ile jeszcze w maju to nie taki wielki problem. To listopad bywa często już mroźny.

Wrzosy

Na szczęście w polskim krajobrazie wrzosy spotykamy dość często i bardzo ładnie prezentują się one w listopadzie.

Wrzosy kwitną jesienią.

Róże

Czerwone róże odmiany zaliczane do nieustająco kwitnących mają kwiaty nawet jeszcze w listopadzie. W połączeniu z innymi gatunkami roślin mogą zdobić pomniki od wiosny do późnej jesieni.

Chryzantemy

Jako, że pod pomnikami oddajemy hołd poległym w obronie ojczyzny, to widok pięknie rosnących chryzantem jest jak najbardziej wskazany. Zwłaszcza iż w kraju swojego pochodzenia chryzantemy były szczególnymi kwiatami.

REKLAMA

Ciemierniki

Często kwitną właśnie w listopadzie. Same się rozrastają i nie są zbyt kapryśne. Natomiast kwiaty pojawiają się od listopada do marca/kwietnia. Tak w idealnym terminie, kiedy reszta roślin śpi, ciemiernik wbrew prawom natury, kwitnie.

Patrząc na charakter to chyba najbardziej polski kwiatek.

Barwinek

To trochę zapomniana, wiecznie zielona roślina o ładnych niebieskich kwiatach, które pojawiają się w maju. Sprawdza się w ocienionych miejscach do zadarniania powierzchni, przez co ogranicza skutecznie rozwój chwastów.

barwinek
W cieniu barwinek jest niesamowity.

Tulipany i hiacynty

Jest wiele odmian tulipanów oraz hiacyntów o średnio późnej porze kwitnienia. Sadząc należy tylko zadbać o ochronę cebulek przed nornicami, bardzo chętnie je zjadają.

kolorowe tulipany
Widok kolorowych tulipanów chwyta za serce.

Zimozielone krzewy i drzewa

Symbolem wieczności jest roślina, która nawet zimą pozostaje zielona. Do tego celu nadają się odmiany żywotników, cyprysów czy jałowców, świerków, jodeł, sosen o zwartym i niezbyt wysokim pokroju.

Powinniśmy dbać o nasze symbole narodowe, to co nas identyfikuje jako spójny kraj. Nie dlatego, że tak się powinno robić, ale z głębi serca, dla własnego poczucia godności i przynależności do narodu z tak ogromną historią. Wybór roślin to rzecz drugorzędna, mogą to być nawet te, co rosną w okolicy. Najważniejsze aby takie miejsce było zadbane i odpowiednio wyeksponowane, świadectwem, że jesteśmy dumni z tego miejsca i z naszych przodków.

źródła:

zdjęcia pixabay.com

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Wpis jest naprawdę ciekawy. Zgadzam się, że dzieci należy edukować nie tylko w ramach różnego rodzaju kar, ale raczej pokazywać im szacunek do naszej polskiej natury. Poza tym osobiście polecam też hortensję jeśli chodzi o święto narodowe 😉 Razem z czerwonymi kwiatami jak róża lub milinka amerykańska wyszłyby barwy flagi narodowej w naprawdę pięknym wydaniu. Poza tym nigdy nie słyszałam nawet o ciemiernikach i przyznam, że muszę poczytać nieco więcej na ich temat, bo wydają się niezwykle ciekawe.

    • Monika Capińska

      Dziękuję za miłe słowa 🙂 Gatunków kwiatów, które można użyć do stworzenia kompozycji w naszych barwach narodowych jest naprawdę dużo!

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)