Jakie zioła na słoneczny balkon

Wiele roślin jest przez nas wykorzystywanych nie tylko leczniczo, ale też jako przyprawy i dodatki do potraw poprawiające ich smak, aromat, strawność. Wielu z nich z nie znamy od strony użytkowej. Na szczęście jest dużo ziół, które możemy pozyskiwać sami, zarówno ze stanu dzikiego jak też upraw, w tym na balkonie.

Zioła do uprawy w doniczkach  na balkonie

Nie bez znaczenia jest usytuowanie balkonu względem stron świata. Im więcej na nim słońca, tym więcej gatunków ziół będzie na nim rosło. Większość z nich pochodzi z ciepłego południa, jak bazylia czy oregano, więc słoneczny balkon będzie dla nich odpowiednim miejscem.

REKLAMA

Poniżej przedstawiam listę ziół, które dobrze rosną na słonecznym balkonie.

Bazylia

Aromatyczne liście bazylii to nie tylko przyprawa do dań kuchni włoskiej, to równie cenny surowiec zielarski poprawiający trawienie. Dodatek świeżej bazylii do dań z sera czy drobiu podkreśli ich smak, a nam nie będzie ciężko na żołądku. Z liści bazylii można też robić sałatkę, mieszając z innymi roślinami liściastymi.

Bazylia jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną. Wrażliwą na ujemne temperatury, więc na balkon powinna zostać wyniesiona dopiero po 15 maja gdy minie ryzyko przymrozków. Warto przez kilka dni chować ją na noc, aby ostrożnie przyzwyczaić ją do zewnętrznych warunków.

Bazylia wysiana do doniczek.

Sadzonki bazylii można kupić w sklepie ogrodniczym, u producentów sadzonek, sklepie spożywczym lub wysiać samemu. Na początku kwietnia wysiewa się nasiona do mokrej ziemi w doniczce i do wykiełkowania trzymać w ciepłym miejscu około 20 st. C. Nasiona bazylii kiełkują powoli, na początku pokrywają się ochronną warstwą, która ma konsystencję galaretki.

Tymianek

Zapach tymianku jest wyczuwalny z daleka, nawet lekki wiatr poruszający pędami rozwiewa jego aromat wokół. Ma właściwości odkażające, działa wspomagająco na drogi oddechowe. Warto pić herbatkę z tymianku w czasie przeziębienia.

Tymianek można na balkonie zimować. Raz wysiany może rosnąć kilka lat, jednak w doniczce należy zadbać o wymianę podłoża co roku. Siew tymianku do doniczki można przeprowadzać od wiosny do połowy lata, aby roślina zdążyła wyrosnąć i dobrze się ukorzenić.

Drobny tymianek, pachnie bardzo wyraźnie.

Majeranek

Kolejnym niezłym ziółkiem jest majeranek. Tak trochę pomijany w wyliczeniach ziół przydatnych w kuchni i apteczce. Herbatka z majeranku pomaga zatrzymać lejący się bez umiaru katar. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem.

REKLAMA

Sadzonkę majeranku można kupić, ale też wysiać wiosną do doniczki lub skrzynki, tym bardziej, że różnica w cenie jest spora. Tym bardziej, że nasiona z jednej paczki można podzielić na 3 lata. Majeranek nie zimuje w naszym klimacie, można się pokusić o przezimowanie go na parapecie, ale nie zawsze się to udaje.

Nagietek

Kwiaty i ziele nagietku to bardzo wartościowe zioło przeciwzapalne i łagodzącym działaniu na organizm. Można z niego robić olej, maść wspomagającą gojenie się ran, usuwaniem przebarwień.

Pomarańczowe kwiaty nagietka są dekoracyjne, jednak wabią do siebie owady zapylające, więc lepiej umieścić go w pewnej odległości od miejsca do siedzenia. Ziele nagietka można suszyć i zimą pić jako herbatkę.

Pomarańczowe kwiaty nagietka kwitną do przymrozków.

Zebrane nasiona można wysiać wiosną następnego roku.

Trawa cytrynowa

Dobrze rośnie w doniczce, skrzynce na balkonie, ale też bez problemu przezimujemy ją w domu na parapecie. Trawa cytrynowa wymaga ziemi żyznej i wilgotnej. Im starsza sadzonka, tym większa ilość trawy możliwej do pozyskania.

Dziurawiec

Ciekawą rośliną z naszych łąk i ogrodów jest dziurawiec, który ma działanie antydepresyjne. Można z jego kwiatów robić nalewkę, która wspomaga trawienie, ale też podnosi samopoczucie. Jest to roślina wieloletnia, która dobrze będzie się czuć w doniczce z innymi roślinami jak nagietek, bazylia czy oregano.

REKLAMA
Dziurawiec to zioło o działaniu poprawiającym samopoczucie.

Dziurawiec jest fotouczulający, po jego spożyciu nie wystawiać się na słońce, gdyż można dostać poparzenia.

Oprócz uprawy ziół, co ostatnio staje się modne, warto uczyć się jak je wykorzystywać co dzień w kuchni. Smak roślin, z własnych upraw na świeżym powietrzu jest całkiem inny niż tych kupowanych w torebkach czy uprawianych pod osłonami. Sadząc zioła warto je uprawiać w większych doniczkach, po kilka gatunków razem. Od strony słońca niskie; majeranek, tymianek, bazylia, nagietek. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje należy zadbać o podlewanie roślin w doniczkach. W dużej doniczce wystarczy umieścić butelkę z wodą, z małymi dziurami w dnie, przez które będzie się sączyć powoli woda.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)