Mahonia zamiast tui w ogrodzie

Zastanawiacie się co posadzić zamiast tui wzdłuż ogrodzenia? Sprawdźcie jakie wymagania ma mahonia pospolita i dlaczego warto posadzić ją zamiast tui.

Mahonia pospolita to zimozielony krzew ozdobny

Liście mahonii pospolitej są błyszczące, skórzaste i zakończone ostrymi raczej delikatnymi kolcami. Niewątpliwą ich zaletą jest zimotrwałość. W czasie mrozów zmieniają najwyżej barwę z ciemnozielonej na karminową.

Wygląd i pokrój mahonii pospolitej

REKLAMA

Krzew mahonii dorasta w naszych warunkach do około 1,5 metra wysokości. Dobrze znosi cięcie, ale z powodzeniem można prowadzić mahonię w formie naturalnej. Pokrój ma krzaczasty lub małego drzewka, dość zwarty.

mahonia kwitnąca
źr. pixabay. Żółte kwiaty mahoni są bardzo atrakcyjne. Krzew nie zrzuca liści na zimę.

Żywopłot z mahonii pospolitej

Jeśli szukamy krzewu na zimozielony żywopłot, to mahonia nadaje się do tego doskonale. Nie wymaga tak dużo przycinania jak tuje. W ciągu kilku lat osiąga wysokość 1,5 metra, idealnie nadaje się na żywopłoty do takiej wysokości.

Krzew o żółtych kwiatach

Niewątpliwą zaletą żywopłotu z mahonii pospolitej są jej kwiaty. Soczyście żółte kwiaty zebrane są w kilku centymetrowe grona. W odpowiednich warunkach mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów. Mahonia kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Czy owoce mahonii można jeść?

Niebieskie, pokryte woskiem jagody mahonii wyglądem przypominają trochę borówki amerykańskie czy leśne jagody. Są małe, w smaku winne, trochę kwaśne, ale dość smaczne. Nie są trujące, nadają się na soki, dżemy, do suszenia i do deserów. Fajnie przełamują smak słodkich bardzo deserów, z bezami czy lodami.

niebieskie owoce mahoni
źr. Pixabay. Niebieskie owoce mahoni są jadalne, ale dość kwaśne. Nadają się na przetwory.

Wymagania mahonii

Mahonia to nie tylko krzew ozdobny, ale też źródło owoców, które możemy wykorzystać w kuchni. Wymagania mahonii są podobne jak tui, także z powodzeniem możemy je stosować zamiennie.

Gleba

Mahonia dobrze rośnie w glebie żyznej i średnio żyznej, dobrze przepuszczającej wody opadowe. W przypadku gorszej jakości gleby w  ogrodzie warto przed posadzeniem mahonii dodać do ziemi pół wiaderka kompostu.

Podlewanie mahonii

Zazwyczaj mahonia nie wymaga podlewania, najwyżej w czasie upałów warto ją nawodnić co drugi dzień. Dobre rezultaty daje też ściółkowanie ziemi wokół krzewów mahonii. Nadaje się do tego kora, zrębki niebarwione, trociny przekompostowane.

REKLAMA

Zastosowanie mahonii jest bardzo szerokie. Można ją posadzić zamiast tui wzdłuż ogrodzenia. Dorasta ona do wysokości około 1,5 metra. Zaletą jest gęste ulistnienie, które utrzymuje się nawet zimą. W chłodniejszych regionach Polski mahonia może przemarzać, jednak zazwyczaj traci wtedy tylko liście.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

12 Comments:

 1. Czy mahonia sprawdzi się na bardzo słonecznym balkonie?

  • Monika Capińska

   Tak, powinna bez problemu. Na zimę również powinna zostać na balkonie, należy tylko okryć doniczkę agrotkaniną, aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem i obficie podlać.

 2. Co Pani proponuje na żywopłot. Odległość od granicy z sąsiadem metr.

  • Monika Capińska

   Jeśli mało słońca i raczej wilgotno to hortensja bukietowa, forsycja, kalina, trawa wysoka np. miskant. Natomiast w słońcu i na suchym stanowisku sprawdzi się pigwowiec, mahonia, jagoda kamczacka – wszystkie trzy krzewy mają jadalne owoce, a mahonia i pigwowiec dodatkowo pięknie kwitną.

 3. Wszystko tylko nie ałycza , jestem załamany
  Czy nie powstaje program o w 3 dni zrobimy ci na działce żywopłot 😊

  • Monika Capińska

   A dlaczego uważasz Greg, że „wszystko tylko nie ałycza”? Jestem ciekawa Twojej opinii na jej temat. To roślina bardzo ciekawa, ale nie piszę o niej u siebie.

 4. Wszystko, tylko nie tuje.

 5. A jakie stare odmiany owocowe ma Pani w swoim ogrodzie?

 6. podoba mi się, cos zamiast tuji, niestety u mnie kazdy w domu woli zatujować wszędzie a nie posadzic takich ciekawych roślin, no coz, buk jest tez spoko i grab na zywoplot ale dosc dlugo rosnie chyba :)) i traci listki na zime, Pozdrawiam:))

  • Monika Capińska

   Jest mnóstwo roślin, które można zastosować na żywopłot. Najważniejsze to wybrać takie, które najlepiej rosną na danej glebie. 🙂

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)