Własne zioła z balkonu to prawdziwy skarb. Świeża pietruszka do zupy czy dipów, aromatyczna szałwia do inhalacji na przeziębienie czy pachnąca lawenda do kąpieli. Jak jednak posadzić te wszystkie rośliny aby nam ładnie rosły?
Jakie zioła urosną na balkonie
Dużo zależy od tego ile mamy światła na balkonie. Od południa będzie go więcej i też możemy sobie pozwolić na różnego rodzaju zioła na nim. Na takim mniej słonecznym też one urosną, ale mogą nie pachnieć tak intensywnie.
Dużo słońca potrzebują takie zioła
W pełnym słońcu urośnie nam dobrze:
- majeranek;
- lawenda;
- szałwia;
- tymianek;
- pietruszka;
- melisa;
- bazylia.
Dobór doniczki
Bardzo istotny jest też dobór doniczki do każdej z roślin. Dla tych ziół, z tego względu, że są wieloletnie, wybieramy doniczki gliniane. Chodzi o to, że korzenie w nich lepiej oddychają. Poza tym ważny jest też kształt:
- niskie, a szerokie doniczki są dobre dla tymianku i majeranku;
- beczułkowate dla szałwii i lawendy;
- wysokie i wąskie dla pietruszki i bazylii.
Możemy też wykorzystać większe doniczki i posadzić w nich dwie rośliny o różnym wzroście. Na przykład bazylię i majeranek albo lawendę i tymianek.
Jaka ziemia do ziół
Nie wszystkie zioła rosną w tej samej ziemi. Dużo z nich zamiast próchnicznej woli glebę gliniastą, z domieszką piasku czy kamieni:
- glina z piaskiem i kamieniem wapiennym – to idealna mieszanka dla szałwii, lawendy, tymianku i majeranku;
- ziemia próchniczna o lekko kwaśnym odczynie nadaje się dla pietruszki i bazylii.
Jak zimować doniczki z ziołami
Zarówno bazylię jak i szałwię oraz inne zioła da się przechować do następnego roku. Podam sposób prosty na przechowanie ich do wiosny.
Podlewanie
Przed mrozami należy rośliny dobrze podlać aby nie wyschły. Bazylię zabieramy z majerankiem do domu, przycinamy i stawiamy w oknie od południa.
Zimowanie ziół
Pozostałe zioła zimują na zewnątrz. Najlepiej do tego celu nadaje się kosz duży, wiklinowy, chodzi o to aby woda w nim nie stała. Wykładamy go kartonem, następnie układamy doniczki i zasypujemy drobną korą sosnową. Również na górze sypiemy ok 10 cm kory. W razie obaw, że ja wywieje możemy zabezpieczyć ją materiałem w jasnym kolorze.
Odpowiedni dobór ziemi oraz doniczek do uprawy poszczególnych ziół to gwarancja, że urośnie. Oczywiście dużo też zależy od innych czynników, czasem niezależnych od nas, ale z czasem dojdziemy do wprawy. Należy zawsze dbać o podlewanie oraz nawożenie odpowiednie do gatunku.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.