Jak uprawiać buraczki ćwikłowe

Cała roślina buraka jest jadalna, zazwyczaj spożywamy korzeń spichrzowy, ale liście tzw. botwinka też są smaczną jarzyną. W repertuarze odmian mamy dwa rodzaje buraczków ćwikłowych; korzeniowe i liściaste. Ich uprawa różni się od siebie, po szczegóły zapraszam poniżej.

Burak liściowy

Posiada ogromną koronę liści, które wypuszcza przez cały czas wegetacji. Charakteryzuje się też odpornością na ujemne temperatury. Okryta białą agrotkaniną grządka z burakiem liściowym spokojnie dostarczy nam liści przez całą zimę. Oczywiście to będą te liście, które wyrosły jeszcze jesienią.

Kiedy siejemy buraka liściowego

REKLAMA

Siew buraka ćwikłowego odmiany liściastej można przeprowadzać od marca do września. Na dwa tygodnie przed siewem należy przygotować glebę. Liście od wysiania wyrastają w ciągu kilku tygodni i mogą stanowić bazę do potraw gotowanych jak też być spożywane na surowo.

burak liściowy
Porównanie buraka ćwikłowego korzeniowego (po prawej) i buraków liściowych (po lewej). Pośrodku liście jarmużu.

Kiedy zbieramy buraka liściastego

Zbiór liści z buraków liściastych przeprowadza się w miarę potrzeby. Najpierw obrywamy najstarsze liście. Zbierać buraka liściastego możemy nawet zimą, spod śniegu. Do warzyw zbieranych zimą należą też jarmuż, brukselka, roszponka czy szpinak.

Kiedy siejemy buraka ćwikłowego korzeniowego

Spichrzowe korzenie buraka ćwikłowego to znane i cenione w kuchni warzywo. Najlepsze są korzenie młode, których włókno jest praktycznie niewyczuwalne. Im starszy burak tym włókna są coraz twardsze. Jest wiele ciekawych odmian buraka o niekoniecznie czerwonej barwie. Ciekawie w potrawach wyglądają żółte czy kolorowe buraki ćwikłowe.

kolorowe buraki ćwikłowe
Buraki ćwikłowe występują nie tylko w kolorze czerwonym, ale też białym, różowym czy pomarańczowym.

Termin siewu buraka ćwikłowego na botwinkę

Burak ćwikłowy znosi temperatury ujemne do -5o C, więc spokojnie możemy siać go już pod koniec marca czy na początku kwietnia. Warto okryć grządkę po siewie białą agrowłókniną, aby zapewnić wyższą temperaturę, co przyśpieszy wzrost.

botwinka
Młode liście buraka ćwikłowego są idealne na botwinkę.

Siew buraka ćwikłowego na zbiór letni

Mając zamiar korzystać z buraczków przez lato, siew można przeprowadzić po raz drugi w kwietniu. Buraczki zużywamy w miarę narastania korzeni, przy okazji możemy zjadać również liście. Są one dobrym dodatkiem do barszczu, sałatek i kanapek.

Kiedy siać burak ćwikłowy na przechowywanie

W maju siejemy buraki ćwikłowe, które mają być przechowywane przez zimę. Dzięki temu buraki nie urosną zbyt duże, będą jędrne i z małą ilością włókien. Rozmiar buraczków będzie mniejszy, mniej więcej wielkości piłki do tenisa może większe, ale za to o wiele smaczniejsze.

sałatka z buraka i roszponki
Sałatka z zimowych warzyw: buraka ćwikłowego i roszponki.

Jak gęsto siać buraki ćwikłowe

W ogrodzie przydomowym można siać tak jak nam wygodnie. Zbyt gęsto rosnące buraki można na bieżąco przerywać i spożywać. Dlatego na spokojnie można ziarnko od ziarnka wrzucać co 1 cm w rzędzie. Między rzędami może być około 20 cm przestrzeni.

REKLAMA

Między rzędami buraków można od czasu do czasu wysadzić aksamitkę wzniesioną, która unieszkodliwia nicienie.

Buraczki ćwikłowe dobrze rosną na grządkach podwyższonych, które są łatwe w utrzymaniu dla osób starszych czy z urazami kręgosłupa.

Kiedy zbierać buraki ćwikłowe na zimę

Zbiór korzeni buraków ćwikłowych do przechowywania na zimę przeprowadzamy we wrześniu i październiku. Słabe przymrozki im nie zaszkodzą, jednak należy pilnować aby je wykopać przed większymi mrozami. Przymrożone korzenie źle się przechowują.

Nie należy się zbytnio śpieszyć ze zbiorami, ale też nie opóźniać. Niskie temperatury wpływają na roślinę – indukują procesy powodujące gromadzenie się cukrów w korzeniu.

Pozostawione w ziemi korzenie buraczków ćwikłowych potrafią przetrwać w glebie do drugiego roku. Wtedy tworzą kwiaty i wydają nasiona. Dotyczy to zarówno tych korzeniowych jak i liściastych.

źródła:

REKLAMA

pixabay.com

Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)