Cała roślina buraka jest jadalna, zazwyczaj spożywamy korzeń spichrzowy, ale liście tzw. botwinka też są smaczną jarzyną. W repertuarze odmian mamy dwa rodzaje buraczków ćwikłowych; korzeniowe i liściaste. Ich uprawa różni się od siebie, po szczegóły zapraszam poniżej.
Burak liściowy
Posiada ogromną koronę liści, które wypuszcza przez cały czas wegetacji. Charakteryzuje się też odpornością na ujemne temperatury. Okryta białą agrotkaniną grządka z burakiem liściowym spokojnie dostarczy nam liści przez całą zimę. Oczywiście to będą te liście, które wyrosły jeszcze jesienią.
Kiedy siejemy buraka liściowego
Siew buraka ćwikłowego odmiany liściastej można przeprowadzać od marca do września. Na dwa tygodnie przed siewem należy przygotować glebę. Liście od wysiania wyrastają w ciągu kilku tygodni i mogą stanowić bazę do potraw gotowanych jak też być spożywane na surowo.
Kiedy zbieramy buraka liściastego
Zbiór liści z buraków liściastych przeprowadza się w miarę potrzeby. Najpierw obrywamy najstarsze liście. Zbierać buraka liściastego możemy nawet zimą, spod śniegu. Do warzyw zbieranych zimą należą też jarmuż, brukselka, roszponka czy szpinak.
Kiedy siejemy buraka ćwikłowego korzeniowego
Spichrzowe korzenie buraka ćwikłowego to znane i cenione w kuchni warzywo. Najlepsze są korzenie młode, których włókno jest praktycznie niewyczuwalne. Im starszy burak tym włókna są coraz twardsze. Jest wiele ciekawych odmian buraka o niekoniecznie czerwonej barwie. Ciekawie w potrawach wyglądają żółte czy kolorowe buraki ćwikłowe.
Termin siewu buraka ćwikłowego na botwinkę
Burak ćwikłowy znosi temperatury ujemne do -5o C, więc spokojnie możemy siać go już pod koniec marca czy na początku kwietnia. Warto okryć grządkę po siewie białą agrowłókniną, aby zapewnić wyższą temperaturę, co przyśpieszy wzrost.
Siew buraka ćwikłowego na zbiór letni
Mając zamiar korzystać z buraczków przez lato, siew można przeprowadzić po raz drugi w kwietniu. Buraczki zużywamy w miarę narastania korzeni, przy okazji możemy zjadać również liście. Są one dobrym dodatkiem do barszczu, sałatek i kanapek.
Kiedy siać burak ćwikłowy na przechowywanie
W maju siejemy buraki ćwikłowe, które mają być przechowywane przez zimę. Dzięki temu buraki nie urosną zbyt duże, będą jędrne i z małą ilością włókien. Rozmiar buraczków będzie mniejszy, mniej więcej wielkości piłki do tenisa może większe, ale za to o wiele smaczniejsze.
Jak gęsto siać buraki ćwikłowe
W ogrodzie przydomowym można siać tak jak nam wygodnie. Zbyt gęsto rosnące buraki można na bieżąco przerywać i spożywać. Dlatego na spokojnie można ziarnko od ziarnka wrzucać co 1 cm w rzędzie. Między rzędami może być około 20 cm przestrzeni.
Między rzędami buraków można od czasu do czasu wysadzić aksamitkę wzniesioną, która unieszkodliwia nicienie.
Buraczki ćwikłowe dobrze rosną na grządkach podwyższonych, które są łatwe w utrzymaniu dla osób starszych czy z urazami kręgosłupa.
Kiedy zbierać buraki ćwikłowe na zimę
Zbiór korzeni buraków ćwikłowych do przechowywania na zimę przeprowadzamy we wrześniu i październiku. Słabe przymrozki im nie zaszkodzą, jednak należy pilnować aby je wykopać przed większymi mrozami. Przymrożone korzenie źle się przechowują.
Nie należy się zbytnio śpieszyć ze zbiorami, ale też nie opóźniać. Niskie temperatury wpływają na roślinę – indukują procesy powodujące gromadzenie się cukrów w korzeniu.
Pozostawione w ziemi korzenie buraczków ćwikłowych potrafią przetrwać w glebie do drugiego roku. Wtedy tworzą kwiaty i wydają nasiona. Dotyczy to zarówno tych korzeniowych jak i liściastych.
źródła:
pixabay.com
Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944
Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.