Największe kwiaty ogrodowe

Kwiaty w ogrodzie wielkości talerza obiadowego? Brzmi jak opowieść z wakacji w tropikach, plaża, gorące morze i bujna roślinność. A co jeśli można mieć takie cuda w naszym ogrodzie? Największe kwiaty ogrodowe osiągają w polskim klimacie nawet 30 centymetrów średnicy!

Miały być największe kwiaty, a są przeciętne? Co zrobić gdy kwiaty nie chcą rosnąć?

Wielkie kwitnące w innych ogrodach kwiaty, a w naszym takie mizerne. to problem wielu początkujących ale też zaawansowanych ogrodników. Zazwyczaj jest to złe dobranie warunków do wymagań rośliny. Po przesadzeniu w odpowiednie miejsce do dobrze dopasowanego podłoża, problem powinien rozwiązać się sam.

Największe, wieloletnie kwiaty ogrodowe

REKLAMA

Mowa oczywiście o kwiatach wieloletnich, których nie trzeba wykopywać na zimę. Niektóre z nich to byliny, inne są krzewami, ciekawą propozycją do dużych ogrodów są drzewa o dużych i ładnych  kwiatach.

Hibiskus bagienny to bylina o ogromnych kwiatach

bezspornym olbrzymim kwiatem jaki możemy posadzić w ogrodzie jest hibiskus bagienny. jego kwiaty osiągają nawet 30 centymetrów średnicy. To całkiem sporo. jest to bylina wieloletnia, która ma specyficzne wymagania. hibiskus bagienny wymaga miejsca:

 • słonecznego;
 • wilgotnego podłoża;
 • osłonięcia od wiatru;
 • żyznej ziemi;
 • przykrycia korzeni przed mrozami np. liśćmi.
kwiat hibiskusa bagiennego
Hibiskus bagienny jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje dużo wody.

Clematis inaczej powojnik to pnącze o niesamowitych walorach ozdobnych

Pnącza to bardzo praktycznie rośliny ozdobne do ogrodu. Tym bardziej jeśli ich kwiaty należą do jednych z najbardziej zjawiskowych, jakie możemy mieć w ogrodzie. Największe kwiaty posiada clematis wielkokwiatowy, niektóre odmiany mają na dodatek kwiaty pełne o średnicy nawet do 25 centymetrów!

Ciekawe odmiany clematisów wielkokwiatowych:

 • Kacper – odmiana o kwiatach ciemnoróżowych, pojedyncze płatki korony, osiągają średnicę do 25 centymetrów;
 • Moonlight – odmiana powojnika o jasno żółtych kwiatach osiągających średnicę około 15 centymetrów;
 • Countess of Lovelance – posiada pełne, niebiesko fioletowe kwiaty o średnicy do 20 cm;
 • Mazury – polska odmiana clematisa o zawsze pełnych niebiesko zabarwionych kwiatach do 17 cm wielkości;
 • Pafar – odmiana o różowych, pełnych kwiatach osiągających wielkość około 16 cm w dobrych warunkach;
 • Isago – ciekawa odmiana powojnika o białych, półpełnych kwiatach z żółtymi pylnikami i o średnicy do 13 cm.

Sadząc powojniki możemy bardzo szybko w ciągu dwóch czy trzech lat z pustynnego krajobrazu w ogrodzie wyczarować urocze zakątki. Wystarczy zaprojektować podpory dla powojników i posadzić je tam gdzie chcemy mieć cień.

powojnik
Kwiaty powojnika potrafią osiągnąć imponujące rozmiary.

Magnolie

Ciekawostką u magnolii jest to, iż jest jednym z najstarszych drzew jakie powstały na ziemi, taką żywą skamieliną. Pamięta czasy dinozaurów, a jej kwiaty mają rachityczną budowę i są zapylane przez żuki, bo pszczół jeszcze nie było na świecie.

Magnolie o dużych i ciekawych kwiatach:

Black Tulip – odmiana magnolii o ciekawych, bordowych kwiatach w kształcie tulipanów;

Magnolia pośrednia Speciosa – kwiaty są w kolorze białym lub lekko różowym, osiągają wielkość nawet do 25 cm;

REKLAMA

Magnolia Felix – posiada ogromne, różowe kwiaty osiągające nawet 30 cm średnicy, zakwita przed rozwojem liści i jest wytrzymała na mróz do -34o C;

Susan – odmiana magnolii o różowawych kwiatach osiągających nawet 25 cm wielkości, do tego są delikatnie pachnące;

Magnolia gwiaździsta– magnolia o ładnych jasnoróżowych lub białych kwiatach o średnicy minimum 15 cm.

magnolia gwiaździsta

Lilie o dużych kwiatach

Duże kwiaty posiadają też lilie, jest ich na rynku mnóstwo odmian, pachnących i bez zapachu, pełnokwiatowe i pojedyncze. Cebule lilii dobrze zimują w gruncie, zagrożeniem są dla nich karczowniki, które uwielbiają je zjadać.

Lilia azjatycka – charakteryzuje się sporej wielkości kwiatami w kształcie kielichów, występują odmiany o kwiatach pełnych, kwiaty są bez zapachu;

Lilia drzewiasta – osiąga spore rozmiary, dorasta nawet do 2 metrów wysokości i na jednej roślinie może być nawet 50 kwiatów! Co wygląda niesamowicie;

REKLAMA

Lilie trąbkowe – posiadają kwiaty o ładnym trąbkowym kształcie, zwisającym na szypułkach, osiągają wielkość dłoni dorosłego człowieka, wszystko zależy zresztą od odmiany.

Przez lata hodowli powstało wiele odmian i mieszańców lilii, które wyróżniają się kolorem kwiatów, wielkością, długością kwitnienia, ilością kwiatów czy wysokością całej rośliny.

Rośliny o dużych kwiatach to ciekawa propozycja do ogrodów, z zastrzeżeniem iż najlepiej je sadzić w dużych przestrzeniach. Są wręcz niezastąpione w parkach miejskich czy prywatnych oraz ogrodach reprezentacyjnych. Dzięki temu że poszczególne odmiany kwitną w różnych terminach możemy cieszyć się ich widokiem prawie do jesieni.

Źródła: pixabay.com

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)