Siew warzyw w zimie

Czy w grudniu można siać warzywa? Okazuje się, że zimowy siew warzyw jest rozsądnym wyjściem. Tym bardziej, jeśli mamy glebę lekką, łatwo tracącą wilgoć, a pogoda w grudniu pozwala na takie prace.

Jakie warzywa można siać w grudniu

Okazuje się, że tych warzyw jest całkiem sporo. Siew w zimie może być dobrym rozwiązaniem jeśli wiemy, że wiosną nie będziemy mieć czasu, albo gdy nasza gleba szybko traci wilgotność.

REKLAMA

Więcej o tym kiedy siać warzywa znajdziecie pod poniższym linkiem

Marchew siejemy nawet gdy pada śnieg

Pierwszy śnieg spadł na przygotowane grządki? Marchewkę możemy wysiać bez obaw o plony. W ten sposób można otrzymać wyrównane wschody. Siew w zimie daje nasionom:

  • wilgoć ze śniegu, potrzebną do wzrostu małym roślinom;
  • naturalną stratyfikację nasion – które lepiej wschodzą.

Problem polega na wybraniu odpowiedniego terminu. Marchewka nie może wykiełkować przed mrozami, gdyż jeśli śnieg się stopi, a przyjdzie mróz i wiatr to zniszczą siewki.

marchewka rosnąca w ziemi
(źródło; pixabay) Siew zimą to szansa na udane plony marchewki, której siewki są wrażliwe na brak wody.

Czosnek i cebula

Warzywa z rodzaju cebulowych możemy siać i sadzić przed zimą, a jeśli pogoda pozwala, to nawet w grudniu. Czosnek sadzi się w listopadzie, aby przed zamarznięciem gleby wypuścił korzenie, ale nie zdążył skiełkować. Tak samo postępujemy z cebulą dymką oraz sianką. Jeśli się pojawią zielone części cebuli lub czosnku, wystarczy je okryć liśćmi opadłymi z drzew, a wiosną delikatnie je ściągnąć.

Pietruszka

Warzywo korzeniowe jakim jest pietruszka, które wręcz powinno się wysiewać w zimie. Wczesną wiosną nie zawsze mamy na to czas, a pietruszka do wschodów wymaga dużo wilgoci w glebie. Nasion nie należy przykrywać ziemią, gdyż pietruszka do wschodów potrzebuje światła.

Roszponka

Zielone warzywo liściaste, jakim jest roszponka bardzo fajnie rośnie w chłodnej porze roku. Roszponkę możemy siać jak tylko nie ma zamarzniętej ziemi. Wysiewając roszponkę w grudniu, wiosną raczyć się smaczną sałatką z roszponki.

szpinak
(źródło; pixabay). Szpinak, jarmuż, brukselka oraz roszponka i pietruszka to zielone warzywa, które można zbierać zimą spod śniegu.

Szpinak

Kolejne zielone warzywo które sprawdza się jako sałatka. O wiele lepiej rośnie wysiane w wilgotnej glebie. Zbyt wysokie temperatury wiosną i początkiem lata powodują iż rośliny szybko wytwarzają kwiatostany. Kwitnący szpinak jest świetnym źródłem nasion na siew jesienny i zimowy, niestety nie jest to

REKLAMA

Warzywniak w ogrodzie rzadko kiedy jest źródłem warzyw dla rodziny na cały rok. Zazwyczaj to uzupełnienie codziennej diety o dodatkowe produkty. Mając w ogrodzie warzywnym własne zioła, łatwiej jest je wprowadzać do naszych potraw, gdyż mamy je prawie codziennie pod ręką.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Bardzo fajny wpis. U mnie pietruszka z siewu ozimego pięknie się udaje 🙂

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)