Ukorzenianie Hortensji bukietowej

Najprościej ukorzeniać ją z sadzonek zielonych (półzdrewniałych). Materiał na sadzonki najlepiej pobrać na przełomie czerwca i sierpnia. Hortensja bukietowa ukorzenia się bardzo łatwo.

Przygotowanie pędów zielonych

Ukorzenianie zaczynamy od pozyskania pędów. Ucinamy pęd nie niżej niż do żółtych liści. Sadzonki muszą mieć zielone liście. Pęd dzielimy na gałązki około 8-10 cm długości. Sadzonkę przycinamy od góry 1 cm nad parą liści. Obrywamy zbędne liście, pozostawiając po 1 na każdej sadzonce. Zostawiamy najbardziej zielony listek.

Widoczne wypuszczone młode korzonki u nasady łodygi

Najważniejsze jest ograniczenie parowania

Jeśli liść jest za duży można go uciąć w połowie aby zmniejszyć powierzchnię parowania. Dolną stronę gałązki tniemy pod skosem powiększa się w ten sposób powierzchnię pochłaniania wody.

Podstawą jest zawsze odpowiednie podłoże

Zacznijmy od przygotowania podłoża. Mieszamy torf z piaskiem w stosunku 1:1. Podłoże przekładamy do doniczki średnicy około 5-10 cm, w zależności jakimi dysponujemy. Zwilżamy podłoże jak jest suche. Następnie robimy w nim dziurki na około 5-6 cm.

Ukorzeniacz tak lub nie

Końcówkę dolną sadzonki nawilżamy wodą i traktujemy ukorzeniaczem do gałązek półzdrewniałych. Nie jest to zabieg konieczny, aczkolwiek przyśpiesza proces. Jedna sadzonka na jedną doniczkę, którą należy podpisać najlepiej ołówkiem.

Ukorzenione sadzonki hortensji w doniczce

Miejsce dla sadzonek

Miejsce pod sadzonki musi być odpowiednio zacienione oraz w miarę wilgotne. Można przykryć je z góry woreczkiem foliowym jeśli stawiamy je na parapecie albo postawić w inspekcie, foliaku, szklarni. Najlepiej się czują w temperaturze powyżej 20o C do 25o C. W razie suchego powietrza należy je często zraszać nawet 2-3 razy dziennie.

Ukorzenianie we wodzie

Drugi sposób ukorzeniania hortensji bukietowej jest następujący. Tak samo przygotowane gałązki zanurza się w ukorzeniaczu i wkłada do pojemnika z wodą. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się korzenie, a po trzech można już przesadzać do doniczki z kwaśnym podłożem.

Pierwsze korzenie pojawiają się jak już roślina zaczyna wypuszczać nowe przyrosty. Jednak trzeba jeszcze poczekać z jakimikolwiek zabiegami, aż się one dobrze rozrosną.

Przechowywanie

Sadzonki ukorzenione należy przechowywać przez pierwszy rok w cieplejszych warunkach niż starsze. Można je utrzymać w garażu albo w piwnicy. Dobrym sposobem jest też zadołowanie doniczek w szklarni i nakrycie ich liśćmi i jedliną.

Wiosną ukorzenione sadzonki można posadzić w większe doniczki albo już przesadzić na miejsce stałe.

/Sylwia Jadach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *